Zniżka z 290 do 150 funtów ważna jeszcze:

Dni
Godzin
Minut
Sekund
Zobacz kurs!

Najlepsza szkoła rodzenia dla par w UK online – ruszamy z kursem 12 listopada! 

Wpływ przemocy seksualnej na poród

Wpływ przemocy seksualnej na poród

Zakłada się, że moment narodzin dziecka powinien być dla kobiety naturalnym i głównie radosnym wydarzeniem. Jak też wiadomo, wiele kobiet w ciąży odczuwa niepokój na myśl o doświadczeniu porodu i może cierpieć z powodu emocjonalnego i fizycznego stresu podczas jego trwania – jest to jak najbardziej normalne. Możemy wyróżnić jeszcze jedną grupę kobiet, tych, które w swoim życiu padły ofiarą napaści na tle seksualnym. U tych właśnie osób pojawia się dodatkowy poziom traumy związany z przybyciem ich nienarodzonego dziecka. Jak przebiega poród po takim doświadczeniu?

Umów się na konsultację z autorką lub czytaj dalej post:

Kobiety, które posiadają historię wykorzystywania seksualnego, mają inne potrzeby niż pozostałe osoby w czasie ciąży i porodu.

Istnieją różnice fizjologiczne pomiędzy kobietami, które były maltretowane, a tymi, które nie były wykorzystywane – na przykład u ofiar przemocy seksualnej porody mają tendencję do zatrzymania się, kiedy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 4 cm. Jest to związane z zaburzeniem naturalnego cyklu hormonalnego podczas porodu.

Traumatyczne wspomnienia powodują wyrzut nadmiernej ilości adrenaliny, czyli hormonu stresu, który może zahamować wydzielanie oksytocyny i endorfin niezbędnych w czasie narodzin dziecka.

Kobiety z historią przemocy seksualnej żyją w ciągłej traumie, a poród może być kolejnym jej źródłem.

Badania wskazują jednak, iż w niektórych przypadkach przeżycie narodzin dziecka może być czynnikiem uzdrawiającym i wzmacniającym doświadczeniem, pomagającym w leczeniu wcześniej wspomnianej traumy.

Kochaniutka? Dziewczyno? Kotku? – nie!

Udowodniono również, że język używany w stosunku do osób, które padły ofiarami przemocy seksualnej może mieć na nie ogromny wpływ.

Można wyróżnić całą listę słów i zwrotów, które mogą być bardzo dotkliwe. Niezwykle istotne jest to, aby używać imienia kobiety i nie nazywać jej np. „kochaniutka” (czy w języku angielskim np. „love”) lub jakąś odmianą imienia zwierzęcia. Dlaczego? Ponieważ osoby stosujące przemoc rzadko używają imienia ofiary, gdy je wykorzystują.

Taka depersonalizacja w sytuacji medycznej jest bardzo przeciwwskazana.

Odkąd zaczęłam pracę w szpitalu w UK, zauważyłam, że poproszenie o zgodę czy pozwolenie (tzw. Consent) na wykonanie jakiejkolwiek procedury, nawet tej najmniejszej, jest bardzo istotne. U osób, które doświadczyły nadużyć seksualnych proszenie o zgodę jest kluczem do zapewnienia im mniej traumatycznych doświadczeń podczas różnych zabiegów.

Przykładem tego może być prosta zmiana podejścia do pacjentki ciężarnej poprzez zapytanie o zgodę, mówiąc „czy mogę?” zamiast „zamierzam”.

Poinformowanie kogoś, że może zatrzymać badanie lub procedurę w dowolnym momencie, jest również kluczowe. Pozwala to na stałe utrzymywanie kontroli nad tym czego one doświadczają i uświadomienie im, że nic nie zostanie wykonane wbrew ich woli.

Badania dowodzą, że około jedna trzecia rodzących kobiet w którymś okresie swojego życia miała doświadczenie z nadużyciami seksualnymi. Ten uraz oznacza, że będą one miały dodatkowe potrzeby w okresie ciąży, porodu, porodu i połogu.

Trauma, której nie pozostawi się za drzwiami porodówki

Kobiety z historią wykorzystywania seksualnego mogą nosić w sobie traumę, która może objawiać się na różne i złożone sposoby: na przykład nierozwiązana trauma jest często utrzymywana w ciele, zatem u tych osób można zauważyć większe prawdopodobieństwo występowania: migreny, dolegliwości serca i co bardziej oczywiste, trudności psychoseksualne.

Poród może również przebiegać inaczej u kobiet, które mają taką historię i ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia byli tego świadomi i, na przykład, nie spieszyli się automatycznie z interwencją, gdy nie jest konieczna.

Kobiety będące ofiarami przemocy seksualnej często potrzebują więcej czasu na wszystko – aby przetworzyć różne sytuacje czy wydarzenia w swoim własnym tempie. Podejście położnej do pacjentki z danymi doświadczeniami powinny być niezwykle otwarte i zindywidualizowane, aby zapewnić jej komfort w tym jakże ważnym życiowym wydarzeniu dla każdej kobiety. Wszelkie procedury, które mogłyby pogłębić traumę, muszą być redukowane do absolutnego minimum. Na przykład badanie wewnętrzne powinno być wykonywane tylko w momencie poważnej potrzeby i zawsze za zgodą pacjentki.

Kiedy podejmujemy się opieki okołoporodowej kobiety ciężarnej z historią przemocy seksualnej, naszym celem jest, aby umożliwić jej rozpoczęcie macierzyństwa w jak najłagodniejszy i umacniający sposób, jak to tylko możliwe.

Autorka: Agata Arendz.

Jestem położną z powołania, która znalazła w sobie zafascynowanie w przygotowywaniu przyszłych rodziców do narodzin maluszka. Zawodowo pracuję w Gloucester Royal Hospital oraz przygotowuję pary do rodzicielstwa zgodnie z programem The Real Birth Workshop. Moje doświadczenie w edukacji okołoporodowej jest dość bogate, gdyż przez kilka lat współpracowałam z położną Renatą Grzybowską, prowadząc zajęcia w prywatnej Szkole Rodzenia w Poznaniu.

W moim prywatnym życiu jestem mamą i żoną. Wspólnie z mężem wychowujemy 7-letnią Matildę oraz Rubena, który właśnie skończył roczek. Oba porody naszych dzieci były dla nas dwojga niesamowitym i pozytywnym doświadczeniem, ponieważ czuliśmy się do nich przygotowani. Byliśmy w pełni świadomi tego, co się dzieje w danym momencie i co może się za chwilę wydarzyć. Żyję w przekonaniu, iż świadomość naszego ciała i procesów związanych z narodzinami dziecka sprawiają, że poród staje się dla przyszłych rodziców pozytywnym doświadczeniem.

Chciałabym, żebyście po zajęciach ze mną byli w stanie przeżyć narodziny Waszego Maluszka w jak najbardziej pozytywny i niezwykły sposób. Moim celem jako położna oraz edukatorka jest podzielenie się z Tobą i Twoim Partnerem swoją wiedzą i sprawienie, że będziecie się czuli umocnieni i przygotowani do jednego z najważniejszych wydarzeń w Waszym życiu.

Konsultacje: doula Agnieszka Pluta-Szkaradek

Agnieszka Pluta-Szkaradek doula

Koszt: £60.00 za godzinę.

Termin ustalamy mailowo po opłaceniu konsultacji.

Ze mną odbędziesz konsultacje z zakresu: porodu domowego, porodu naturalnego, naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego, wsparcia par w przygotowaniu do porodu w domu, birth centre, labour ward oraz planowanego cesarskiego cięcia.

Przygotowuję plan porodu indywidualnie z każdą parą, udzielam konsultacji laktacyjnych online oraz z dojazdem do Twojego domu.