Zniżka z 290 do 150 funtów ważna jeszcze:

Dni
Godzin
Minut
Sekund
Zobacz kurs!

Najlepsza szkoła rodzenia dla par w UK online – ruszamy z kursem 12 listopada! 

Wpływ bólu menstruacyjnego na ból porodowy

Ból rodzenia i ból podczas miesiączki są podobne – to zapewne już wiesz. Ale czy wiedziałaś, że cały Twój cykl menstruacyjny ma wpływ na poród? A dokładniej mówiąc – to, jakie masz nastawienie do cyklu, miesiączki, ciała i kobiecości, może diametralnie zmienić przebieg twojego porodu. Jak to możliwe?

Chciałabym dziś opowiedzieć Ci o związku miesiączki, cyklu i porodu. Co je łączy? Jak przeżyć je łagodnie, zamiast denerwować się na ból i swój ciężki los? Zapraszam na wpis!

Nierozłączne – miesiączka i poród?

Pojedynczy cykl każdej kobiety można podzielić na: okres krwawienia, czas niepłodny po krwawieniu, czas płodny wraz z owulacją oraz czas niepłodny po owulacji. Znają dobrze ten podział kobiety stosujące Naturalne Planowanie Rodziny, ale też te, które toczyły długą walkę o potomstwo, obserwując swój cykl bardzo szczegółowo.

Cykl bezpośrednio wiąże się z porodem. Jeśli blisko dnia owulacji dojdzie do stosunku, naturalną konsekwencją może być zapłodnienie. Wtedy cykl, zamiast zakończyć się menstruacją, rozwija się w ciążę, by następnie zwieńczyć ją porodem – ból i skurcze mają to samo źródło co przy miesiączce, ale ból bywa dużo intensywniejszy. Skurcze też – chodzi w końcu o urodzenie dziecka, nie wydalenie krwi 🙂

Zatem – cykl, menstruacja i poród są ze sobą związane tak ściśle, że nie sposób je rozdzielić. Gdyby nie owulacja, nie byłoby miesiączki. Widzisz więc sama – miesiączka współgra idealnie z porodem!

Jaki to jednak ma wpływ na ból? Czy jeśli mam bolesne miesiączki, to i poród będzie okropnie bolesny? 

Ból porodowy i miesiączkowy bywa duży, bo…

Nasze „czerwone dni″ wpływają na nas w różny sposób. Są kobiety, które działają w czasie okresu normalnie i nie odczuwają utraty sił czy fatalnego nastroju. Duża część kobiet musi jednak w tych dniach zwolnić tempo i więcej odpoczywać. Organizm każdej z nas wysyła nam informacje o tym, czego potrzebuje. Warto się w niego wsłuchać. Zobaczcie jak to działa w praktyce. Ból w czasie miesiączki najczęściej mówi nam: „zobacz mnie, chcę Ci coś powiedzieć”, ale co on tak właściwe chce? Chce, abyś odpoczęła, przestała gonić życie i choć przez kilka dni zaopiekowała się tylko sobą. Oprócz fizycznych problemów związanych z bólem (np. endometrioza) czas menstruacji oddziałuje na psychikę kobiety przygotowując ją do wydarzenia, jakim są narodziny.

Czym jest syndrom napięcia przedmiesiączkowego? Po prostu –  hormony zaczynają szykować się na miesiączkę. Mój mąż mawia, że jesteśmy wtedy nieznośne J Potrafimy płakać z byle powodu, złościć się i nie kontrolować emocji. To pierwszy sygnał od naszego ciała – halo, stop! Coś się będzie działo, przygotuj się! Jeśli na to nie zareagujemy, później miesiączka i związane z nią dolegliwości mogą nas zwalić z nóg.

Czy wiesz, że największy problem z przyjmowaniem bólu menstruacyjnego mają kobiety od 23 do 27 roku życia? Okres, który powinien być najpiękniejszy w życiu kobiety, jest jednocześnie okresem największego bólu podczas menstruacji. Dlaczego tak jest? Badania nie wyjaśniają tego zjawiska. Być może chodzi o duże natężenie życia? Nadmiar obowiązków? Nieumiejętność powiedzenia sobie STOP…

Ból podczas menstruacji powstaje na skutek nadprodukcji prostaglandyn – to substancje powstające w macicy pod wpływem progesteronu. To tak czysto hormonalnie. Jednak nie tylko hormony mają tu znaczenie. Zaczyna się od bólu fizycznego a kończy na.. bólu emocjonalnym.

Przy bolesnych miesiączkach kobiety skarżą się na:

 • Przyspieszone tętno,
 • Nudności, wymioty,
 • biegunki, częste oddawanie moczu,
 • znużenie,
 • Drażliwość,
 • Płacz,
 • Obniżoną koncentrację,
 • Wolniejsze reakcje.

Widać więc, że fizyczne objawy mieszają się z emocjonalnymi.

I dokładnie te same objawy spotykają kobietę podczas porodu! Ból w porodzie też może być fizyczny lub emocjonalny. A ból podbrzusza podczas menstruacji wpływa na to, jak będziemy reagować na skurcze porodowe.

Ból fizyczny i ból emocjonalny w porodzie

Ból fizyczny wiąże się z pracą macicy, skurczami, rozwieraniem się szyjki macicy. Bol emocjonalny, który towarzyszy kobiecie, uzależniony jest od myślenia: jak przyjmuję skurcze, jakie mam podejście do bólu, jak odbieram moją ciążę i ciało… I jak postrzegam moją kobiecość.

Czy wiesz, że stosunek do miesiączki i porodu możesz bezrefleksyjnie przejmować od poprzednich pokoleń kobiet? Przemyśl, jaki stosunek do menstruacji przekazały ci kobiety w twojej rodzinie – jakie są przekonania na temat miesiączki wśród twoich krewnych? Czy to temat tabu? A może powód do zwolnienia tempa, bycia dla siebie dobrą?

Może czujesz, że jako kobieta nie masz prawa do tego, żeby nieco zwolnić i żyć przez kilka dni na mniejszych obrotach? W jaki sposób starasz się zmniejszyć tempo i pozwolić ciału łagodnie przejść przez miesiączkę?

Skurcze porodowe są pozytywne, bo przybliżają nas do narodzin dziecka – czy myślisz o nich w ten sposób? A skurcze miesiączkowe – czy traktujesz je jak wroga, który uprzykrza życie, czy jako zdolność twojego ciała do oczyszczenia i zachowania równowagi?

Jeśli nie akceptujesz miesiączki lub ciąży, nie przerobisz swoich stresów i lęków, zakopiesz je… To one wyjdą w trakcie porodu.

Ból emocjonalny to przede wszystkim gra hormonów. Jeśli w jakikolwiek sposób ją zaburzymy,  ból się wzmaga. Ważne jest psychiczne nastawienie.

Jak myślisz, czy przeżywanie bólu będzie się różnić w tych dwóch sytuacjach:

 • Użalam się nad sobą i swoim cierpieniem, stawiając ból w centrum mojego życia/dnia/porodu; pokazuję, że jest mi nieznośnie ciężko i zmuszam innych do skupienia się na tym.
 • Szukam przyczyny bólu, chcę go zniwelować, podpowiadam innym, jak mogą mi pomóc go łagodzić, szukam wsparcia u osób doświadczonych, specjalistów.

Myślę, że odpowiedź jest oczywista.

Jak pomóc ciału i duszy w bólu?

Zauważ, że postępowanie w bólu podczas miesiączki i porodu jest podobne. Fizycznie możesz podziałać poprzez:

 • Relaks
 • Kąpiel (krótka, nie w gorącej wodzie, by nie wywołać krwotoku)
 • Chodzenie i ruch,
 • Leżenie w zgiętej pozycji (embrionalnej)
 • Okłady ciepłe i okłady zimne,
 • Masowanie podbrzusza olejkiem lawendowym,
 • Techniki porodowe,
 • Melisa, dziurawiec, rumianek, szyszki chmielu i inne ziołowe preparaty.
 • Farmakologia – tabletki przeciwbólowe.

Przy bolesnych miesiączkach unikaj kawy i koka koli. Kofeina nasila skurcze, które powodują większy ból w miesiączce. Ale w porodzie – mocne i silne skurcze przybliżają nas do narodzin dziecka 🙂

Ból miesiączkowy może mieć też przyczyny medyczne. Oto niektóre z możliwości:

 • Niedoczynność tarczycy,
 • Endometrioza,
 • Stany zapalne, zrosty,
 • Mięśniaki,
 • Tyło- lub przodozgięcie macicy,
 • Po 45 roku życia – znak zbliżającej się menopauzy.

Jeśli podejrzewasz jedną z nich, skonsultuj się z ginekologiem.

Jak przekazywać dobre myśli o porodzie i menstruacji swoim dzieciom?

Pomyśl też o tym, jak i stosunek do menstruacji przekażesz kiedyś swojej córce. Gdy ja dostałam pierwszy okres, bałam się powiedzieć o tym mamie, bo w głowie miałam zlepek różnych, nieraz nieprawdziwych informacji o menstruacji, które generowały wstyd.

Z moimi córkami sprawa ma się inaczej – od samego początku, gdy tylko moje córeczki zaczęły się interesować sobą i swoim ciałem, naturalnie doszłyśmy do momentu rozmów o pierwszej miesiączce. Podobnie w rozmowach z dziećmi możesz przemycać informacje o porodzie i o budowie ciała kobiety.

Pierwsza miesiączka może być okazją do święta rodzinnego – kupcie kwiaty, zorganizujcie rodzinną kolację, spędźcie czas w żeńskim gronie.  Niech ojciec dziewczynki będzie dla niej wzorem tego, jak powinna być traktowana kobieta przez mężczyznę – z czułością wobec jej bólu i z podkreśleniem jej wyjątkowości.

A ty, czy w waszym związku czujesz się zaopiekowana? A może pora zaopiekować się własną wewnętrzną dziewczynką i jej menstruacją? Jeśli odrobisz tę lekcję i zrobisz to dla siebie, przy porodzie będzie to procentować.

Konsultacje: doula Agnieszka Pluta-Szkaradek

Agnieszka Pluta-Szkaradek doula

Koszt: £60.00 za godzinę.

Termin ustalamy mailowo po opłaceniu konsultacji.

Ze mną odbędziesz konsultacje z zakresu: porodu domowego, porodu naturalnego, naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego, wsparcia par w przygotowaniu do porodu w domu, birth centre, labour ward oraz planowanego cesarskiego cięcia.

Przygotowuję plan porodu indywidualnie z każdą parą, udzielam konsultacji laktacyjnych online oraz z dojazdem do Twojego domu.