Nie tak dawno temu prowadziłam wykład dla Centrum Zdrowego Biznesu na temat obecności rodzeństwa przy porodzie. Nie spodziewałam się wzruszeń, które pojawiały się na Waszych twarzach. Minął już jakiś czas, a Wy wciąż dopytujecie mnie o to, czy w Waszym przypadku to będzie dobre czy lepiej nie…

A ja zawsze odpowiadam tak:

Daj starszemu dziecku wybór czy chce być obecne przy porodzie czy nie, a może tylko do pewnego momentu. Uznaj to, że dziecko jest pełnoprawnym uczestnikiem porodu, pełnoprawnym członkiem Waszej rodziny. Zawsze traktuj dziecko poważnie i z szacunkiem.

Jak przygotować rodzeństwo do obecności przy porodzie

Aby przygotować się dobrze do porodu rodzinnego należy już w trakcie ciąży, albo nawet przed planowaną ciążą opowiedzieć dziecku co się dzieje, tak, aby pojawienie się rodzeństwa nie wzbudziło w nim zazdrości i nie spowodowało nagłego zaskoczenia. Dzieci mają prawo wiedzieć jak przyszły na ten świat.

Odpuść sobie kapustę i bociana… Serio! Takie słowa jak plemnik i komórka jajowa powinny być używane tak samo jak ręka, noga czy pupa. To też części naszego ciała! Jakby ich nie było – nie było by Ciebie!

W miarę możliwości, przedstaw dziecku, opisz, zobrazuj, pokaż na YouTube, to co może się wydarzyć podczas porodu. Przygotuj je na to, jakie dźwięki może usłyszeć i zapewnij, że to jest naturalne i potrzebne mamie, że nie ma nic złego i groźnego w tym, że mama krzyczy.

Znajdź rodzeństwu zadanie do wykonywania przy porodzie

Dziecko jako zadanie może malować zwierzęta, z którymi aktualnie kojarzy mu się rodząca mama. To pomoże odwrócić uwagę dziecka od głośnych dźwięków, ale też zmobilizuje do aktywnego udziału w porodzie.

Starsze dzieci mogą towarzyszyć i jednocześnie pomagać – na przykład poprzez podawanie picia mamie, przyniesienie jedzenia, włączenie muzyki, zgaszenie światła, albo nawet mogą spełnić się jako fotograf.

W każdym z planowanych porodów rodzinnych należy zadbać o to, aby dziecko miało zapewnioną opiekę, w razie wypadku, gdyby coś się wydarzyło, albo dziecko zmieniło zdanie i nie chciało już być blisko. Możemy również przygotować zestaw ulubionych bajek / filmów w osobnym pokoju. Jeśłi nie mamy nikogo do pomocy, możemy wynająć DOULĘ, ona z pewnością dobrze zaopiekuje się starszym bratem/siostrą lub większą ilością rodzeństwa.

Uczestnictwo starszego rodzeństwa w porodzie powinno znaleźć się równeż w PLANIE PORODU, który dostanie położna. Ona także powinna się przygotować do tego, że w porodzie uczestniczyć będzie ktoś jeszcze 😊

Obecność rodzeństwa po porodzie

A już kiedy Maluszek się urodzi, obecność starszego rodzeństwa wywiera nieokiełznany wyrzut rodzinnej miłości. Ilość wydzielanej oksytocyny u mamy, taty i rodzeństwa jest na podobnym poziomie- nie bez kozery nazywają ją HORMONEM MIŁOŚCI!

Zastanów się również na kontaktem skóra do skóry oraz kto przecina pępowinę (oczywiście jak będzie całkowicie biała i przestanie tętnić) – to może być jedyna szansa, aby starszy brat/siostra doświadczyli swojego rodzaju inicjacji i z pewnością niezapomnianego momentu. Z całą pewnością będą z siebie dumni i będą mieli co opowiadać w szkole…

„…a wies kto psecinał pępowinkę mojemu blaciskowi? No kto? JA!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *