Rak piersi – skąd wiesz, czy go nie masz?

rak piersi profilaktyka

Każdego roku rak piersi jest rozpoznawany u pand dwóch milionów kobiet! To jeden z najczęstszych nowotworów, zaraz po raku płuc. Na szczęście, szybko wykryty jest uleczalny. Zadbaj o swoje piersi – w tym wpisie opowiem Ci o wszystkim, co musisz wiedzieć. Zmierzmy się z tym tematem razem!

Zacznijmy od tego, co może budzić w Tobie największe emocje – Twojego ciała. Statystyki zachorowalności, piękne bannery z akcjami uświadamiającymi… Są potrzebne, widzimy je, ale nic innego tak nie uwrażliwa nas na ryzyko raka piersi, jak niepokój przy samobadaniu, gdy wyczujemy w piersi nieobecne dotąd zgrubienie.

Natomiast statystyki jak nowotwory – są bezwzględne i odzierają ze złudzeń. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie nowotwór piersi diagnozuje się u około 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tys. z nich umiera. Także sprawa jest poważna – proszę Cię, potraktuj ją na serio.

Gdy pierś się zmienia… czy powinnaś się martwić?

Zapamiętaj – nie tylko o guzki tu chodzi! Każda zmiana w obrębie biustu powinna wzbudzić Twoją czujność, choć nie każda okaże się nowotworem.

Zatem co powinno Cię zaniepokoić?

 • wyczuwalna w dotyku zmiana w piersi lub w okolicy pachy,
 • ból i tkliwość,
 • zaczerwienienie skóry lub w okolicy brodawki,
 • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
 • wklęśnięcie sutka lub zmiana jego kształtu,
 • wgłębienie/wklęsłość w strukturze skóry,
 • większa niż dotychczas asymetria piersi,
 • pojawienie się większej ilości żył.

Jeśli któryś z tych objawów jest widoczny w Twoim ciele lub jeszcze nie zaczęłaś regularnie wykonywać samobadania piersi, koniecznie przeczytaj dalszy akapit.

Czy możesz sama zdiagnozować raka piersi?

Znajomość swojego ciała i jego świadomość, a także regularna obserwacja piersi pomogą Ci kontrolować stan zdrowia oraz wyczuć i rozpoznać ewentualne sygnały na bardzo wczesnym etapie choroby.

Twoje zdrowie jest bezcenne, a dla bliskich Ci osób jesteś skarbem, dlatego regularnie badaj się przed lustrem, pod prysznicem i w łóżku. Te kilka minut może Ci uratować życie. Tak, to tylko kilka minut. Jeśli dotąd się nie badałaś, najwyższy czas zacząć – to odpowiedzialne i dojrzałe zachowanie.

Jak wykonać samobadanie piersi?

Badanie powinnaś wykonywać zawsze tego samego dnia cyklu, około tydzień po miesiączce.

Samobadanie dzieli się na dwa etapy:

1 etap badania – obserwacja biustu przed lustrem

Stojąc przed lustrem przyjmij następujące pozycje:

 • opuść luźno ramiona wzdłuż tułowia,
 • unieś ręce,
 • oprzyj ręce na biodrach,
 • spleć ręce za głową i po chwili pochyl się do przodu.

Przyjmując kolejne pozycje obserwuj kształt i symetrię piersi, zwróć uwagę na wygląd skóry i brodawek sutkowych, obejrzyj również okolicę pachy i obojczyka.

2 etap badania – badania dotykowe (palpacyjne) pod prysznicem i w pozycji leżącej

 • Prawą pierś badaj lewą dłonią i na odwrót.
 • Stojąc pod prysznicem uciśnij brodawkę i sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
 • Podziel pierś na cztery części. Uciskaj każdą z nich kolistymi ruchami używając trzech środkowych palców.
 • Dolną część piersi wygodniej będzie zbadać w pozycji leżącej.
 • Połóż się wygodnie z lewą ręką pod głową. Prawą dłonią, kolistymi ruchami zbadaj lewą pierś. Następnie prawą rękę ułóż pod głową i lewą dłonią zbadaj analogicznie prawą pierś.

Pamiętaj, że badanie dotykowe powinno obejmować również pachy i okolicę obojczyków.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Większe niż dotychczas dysproporcje, pofałdowania skóry, zmiany skórne, zaczerwienienia, wklęśnięcie lub wyraźna wypukłość piersi, wklęśnięcie sutka, wydzielina z brodawki sutkowej, ból samoistny lub towarzyszący dotykowi, poszerzenie żył.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie jedną z powyższych zmiany, to powinnaś udać się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania.

Profilaktyka, czyli czy karmienie piersią uchroni Cię przed rakiem?

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi!

Jak wyjaśniają onkolodzy – rozwojowi nowotworów piersi sprzyjają hormony odpowiedzialne za miesiączkowanie, których wydzielanie jest mniejsze w czasie karmienia piersią, bo i cykle są nieregularne, a u zdecydowanej większości kobiet – w ogóle nie występują.

Dodatkowo pod koniec laktacji dochodzi do usuwania komórek z potencjalnym uszkodzeniem DNA, a na ich miejsce powstają nowe – zdrowe.

Pamiętaj również, że ryzyko zachorowania na raka jest mniejsze u osób, które prowadzą zdrowy styl życia – nie palą, nie nadużywają alkoholu, utrzymują prawidłową masę ciała i są aktywne fizycznie, zdrowo się odżywiają, suplementują witaminami naturalnego pochodzenia, unikają nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Czy wiesz, że… po leczeniu raka piersi czasem można podjąć próbę karmienia naturalnego?

Czy po pokonaniu nowotworu będziesz mogła podjąć próby naturalnego karmienia? Tu temat jest nieco bardziej złożony i zależy od przebiegu leczenia i czasu, który upłynął od przebycia choroby.

Szansa na karmienie piersią istnieje wtedy, gdy wykonano operację oszczędzającą pierś – w zależności od rozległości leczenia i stopnia naruszenia przewodów mlecznych i ogólnie całego gruczołu.

Jak podają Barbara Wilson-Clay i Kay Hoover w “Breastfeeding Atlas 2013” laktacja jest możliwa, ale jest znacząco mniejsza w leczonej piersi. Czas też jest tu istotny – o ile zakazane jest jednoczesne przyjmowanie chemii i karmienie piersią, to już po zakończeniu leczenia i rekonwalescencji, a także konsultacji z lekarzem prowadzącym można podjąć temat ciąży i późniejszego karmienia.

A jeśli wyczułaś zmianę…

Badasz się i kontrolujesz samodzielnie co miesiąc – znasz swoje ciało, jesteś go świadoma i nagle… coś wyczułaś, coś Cię zaniepokoiło.

To trudny moment – boisz się o swoje zdrowie, ale jednocześnie musisz opanować emocje i zaplanować wizytę u lekarza. Najważniejsze jest teraz zbadanie niepokojącego objawu i postawienie diagnozy. Pamiętaj, że nie każda zmiana jest od razu nowotworem złośliwym, ale też nie bagatelizuj zaobserwowanego objawu.

Masz wiele możliwości:

 • możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu konsultacji i po skierowanie na dalsze badania,
 • możesz się umówić na wizytę do ginekologa, który regularnie bada zarówno Twoje drogi rodne jak i piersi,
 • możesz skonsultować swoje obawy z onkologiem w prywatnym gabinecie lekarskim,
 • albo poszukać pomocy w prywatnych przychodniach lub gabinetach wykonujących choćby badanie USG.

Każdy z tych lekarzy pomoże Ci wybrać właściwą drogę ku dalszej diagnozie. O ile nie wykluczą choroby nowotworowej już podczas konsultacji, to pokierują Cię dalej i omówią z Tobą szczegółowo wszelkie możliwości wykonywania dalszych badań diagnostycznych oraz miejsca, w których te badania wykonasz.

Pamiętaj, że bardzo ważnym elementem naszego zdrowia fizycznego jest odpowiednie podejście i nastawienie psychiczne. Dobrze jest mieć przy sobie bliską osobę, która pomoże i wesprze w trudnych chwilach niepewności – to może być partner, mama, córka, przyjaciółka.

Dalsze kroki w badaniu piersi (USG, mammografia, tomograf, badania krwi, markery nowotworowe)

Wygląda na to, że coś zaniepokoiło również Twojego lekarza. Ale spokojnie, jesteś na najlepszej drodze do poznania diagnozy i prawdy, o swoim stanie zdrowia. To ten moment kiedy musisz poszerzyć swoją wiedzę o dostępne metody diagnostyki – USG, mammografia, tomografia, badanie krwi – markery nowotworowe.

USG – to najprostsze z rozwiązań – wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, wizyta u Twojego ginekologa lub w dowolnym gabinecie prywatnym by je wykonać. Na wynik nie musisz czekać, bo podczas badania lekarz na bieżąco widzi obraz i go z Tobą omawia, a po badanu otrzymujesz jego opis. Badanie daje realny obraz stanu zdrowia, jest bezbolesne, łatwo dostępne i stosunkowo tanie (jeśli wybierzesz opcję badania prywatnego).

Mammografia jest typowym badaniem służącym ocenie stanu zdrowia piersi. Polega na ich uciśnięciu i wykonaniu kilku zdjęć rentgenowskich pod różnymi kątami, co ma na celu zobrazowanie ewentualnych zmian w obszarze sutka i piersi.

Należy tu zaznaczyć, że promieniowanie rentgenowskie nie jest obojętne dla zdrowia, a kobiety z dużymi piersiami regularnie wykonujące badania przesiewowe mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka piersi wywołanego promieniowaniem niż kobiety z mniejszymi biustami, gdyż do zbadania tych pierwszy potrzeba większej ilości zdjęć RTG. Do wykonania badania niezbędne jest skierowanie, a na jego wynik czeka się do kilku dni. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych.

Tomografia komputerowa – to bardzo precyzyjne badanie o szerokim spektrum możliwości diagnostycznych, które polega na wykonaniu pod różnymi kątami serii zdjęć rentgenowskich i nałożeniu ich na siebie w celu uzyskania dokładnego obrazu. Jest całkowicie bezbolesne, a na wynik czeka się do kilku dnia, ale tak jak mammografia – polega na poddaniu badanej części ciała promieniowaniu rentgenowskiemu, co w nadmiarze nie jest wskazane. Tomografii nie wykonuje się kobietom ciężarnym, a żeby ją wykonać potrzeba skierowania. Badanie ze skierowaniem można wykonać prywatnie za kilkaset złotych.

Badanie krwi – markery nowotworowe – jest jedną z metod diagnostycznych polegających na ocenie stężenia substancji takich jak białka, enzymy, antygeny i hormony w pobranym materiale. Jeśli ich poziom jest niewłaściwy, to należy wykonać dodatkowe badania lub powtórzyć markery. Same wyniki badań powinny być omówione przez lekarza, gdyż odpowiednia interpretacja nie jest prosta i oczywista. Badanie jest praktycznie bezbolesne i polega na pobraniu krwi, a na jego wynik czeka się kilka dni. W przychodni publicznej wykonasz badanie bezpłatnie o ile posiadasz skierowanie od lekarza specjalisty. W laboratorium prywatnym skierowanie nie jest konieczne, ale za badanie będzie trzeba zapłacić.

Niestety często tryb i styl życia, a nawet dieta mają wpływ na wynik badania, dlatego warto jest dobrze się do niego przygotować – na trzy dni przed nie spożywać alkoholu, unikać kawy i herbaty, nie stresować się nadmiernie. Nie należy też wykonywać badania jeśli ma się choćby najmniejsze objawy przeziębienia.

Regularne korzystanie z tych sposobów badania zdrowia piersi nie musi się wiązać z koniecznością postawienia diagnozy, ale może być szansą na jej wykluczenie.

Pamiętaj o tym i nie bój się badać – to najlepsza z możliwości jaką daje medycyna dla Ciebie i Twoich bliskich.

Leczenie – wspomagaj je naturalnymi środkami!

Walczysz!

Jesteś wspaniałą, dzielną kobietą, ale pewnie jesteś rozbita… Boisz się. Myśli dudnią w Twojej głowie. To emocje, lęk.

Ciężko jest Ci ocenić na trzeźwo nie tylko Twój stan, ale i zaplanować dalszą drogę. Leczenie konwencjonalne i niekonwencjonalne, naturalne – jest wiele opcji.

Bez względu na to jaką drogę obierzesz musisz być całkowicie szczera wobec lekarza prowadzącego, konsultuj z nim każdą możliwość leczenia i jego wspomagania naturalnymi i niekonwencjonalnymi metodami.

Do naturalnych sposobów leczenia zaliczają się również te, które mają trafić do psychiki chorej osoby:

 • sesje prowadzone metodą wewnętrznego dziecka, uzdrawiające, działające na psychikę, podświadomość (nie będące hipnozą), afirmacje – zapraszam do kontaktu z odpowiednim terapeutą Olga B. Pietrzak – Terapeuta&Life coach
 • odpowiednia dieta, zawierająca między innymi produkty, w których występują lub z których są pozyskiwane substancje uznane przez naukowców za najbardziej skuteczne pod kątem walki z komórkami macierzystymi raka (publikacja w czasopiśmie Anticancer Research):

1. Galusan epigallokatechiny (EGCG) – zielona herbata

2. 6-Gingerol – imbir

3. Beta-karoten – marchew, zielone warzywa

4. Baicalein – chiński skullcap (jarmułka chińska)

5. Kurkumina – kurkuma

6. Cyklopamina – kukurydza dzika (fioletowa)

7. Delfinidyna – borówki, maliny

8. Flawonoidy (genisteina) – soja, koniczyna czerwona, kawa

9. Gossypol – nasiona bawełny

10. Guggulsterony – drzewo balsamowca

11. Izotiocyjaniany – warzywa krzyżowe (np. kapusta, brukselka czy jarmuż)

12. Linalool – mięta

13. Likopen – grejpfrut, pomidor

14. Partenolid – złocień maruna

15. Alkohol perillylowy (POH) – mięta, wiśnia, lawenda

16. Piperyna – pieprz czarny

17. Saponiny – rozwar wielokwiatowy, czarnuszka

18. Psoralidin – zioło Babchi (wykorzystywane od wieków m.in. w przypadku takich chorób skóry jak łuszczyca czy bielactwo)

19. Kwercetyna – kapary, cebula

20. Resweratrol – winogrona, śliwki, jagody

21. Salinomycyna – Streptomyces albus

22. Sylibinina – ostropest plamisty

23. Kwas ursolowy – tymianek, bazylia, oregano

24. Witamina D3 – ryby, żółtko jaja, olej z wątroby dorsza

25. Withaferin A – zioło Ashwagandha

 • suplementacja (głównie witaminy C, D3+K2, z grupy B, olejek CBD i probiotyk) – wszystkie znajdziesz u mnie, odezwij się do mnie, a pomogę kupić taniej.
 • Olejek „Tajemnica zdrowych piersi” – sprawdza się w przywracaniu jędrności i zdrowego wyglądu skóry zniszczonej naświetlaniem. Masaż nim wyraźnie przyspiesza przywrócenie funkcji skóry po zabiegach. Likwiduje ściąganie, ból i dyskomfort związany z usunięciem węzłów chłonnych. Regularnie i prawidłowo wykonywany masaż piersi, daje nie tylko efekt jędrnego biustu, ale przy okazji działa profilaktycznie, czuwa nad zdrowiem kobiety i pozwala odpowiednio wcześnie wykryć ewentualny problem zdrowotny.

Olejek dostępny u mnie – napisz do mnie.

 • Olejek i herbata CBD – to produkty na bazie konopi siewnych i włóknistych, które są źródłem naturalnych kannabinoidów i flawonoidów. Te z kolei wspomagają relaks i odprężenie, a w takim stanie zwiększa się przepływ krwi w organizmie, dając więcej energii. Zastosowanie tych produktów wspomaga spokojniejsze i jaśniejsze działanie umysł, co przekłada się na pozytywne myślenie, koncentrację, pamięć i podejmowanie decyzji.

Napisz do mnie, a powiem Ci, gdzie kupić olejek i herbatę z najlepszego, sprawdzonego, przetestowanego, bezpiecznego i do tego z certyfikatem źródła.

PAMIĘTAJ, ŻE OPISANE POWYŻEJ NATURALNE METODY LECZENIA MAJĄ WSPOMÓC MEDYCYNĘ KONWENCJONALNĄ, ALE JEJ NIE ZASTĘPUJĄ!

Źródła: https://surojadek.com/ https://souvre.com/

Masektomia i rekonstrukcja piersi -wsparcie psychologiczne

Udało Ci się! Wygrałaś!

Twoje wyniki mieszczą się w normach, a Ty powoli dochodzisz do siebie. Oczywiście musisz się regularnie badać i kontrolować, bo rak potrafi wrócić, ale teraz jest już dobrze.

To czas dla Ciebie i Twoich bliskich, żeby znów cieszyć się życiem. Wyjedź na wakacje albo po prostu ciesz się porankami przy kawie i dobrej książce, tańcz i śpiewaj. Pokonałaś go!

I choć zabrał Ci czas, energię, mnóstwo zdrowia, a może nawet pierś lub piersi, to wzmocnił Cię – skoro go pokonałaś, to nie zmarnuj ani chwili więcej na smutek, zły humor, na rzeczy błahe, ludzi niewartych Twojego czasu.

Dostrzegaj piękno w każdym momencie – idź na spacer i zbieraj kolorowe liście, obejrzyj dobry film, idź do teatru, ciesz się i chłoń życie wszystkimi zmysłami!

Nie jest Ci łatwo, to oczywiste. Choroba i jej leczenie wyniszczyły Twój organizm. Zapewne Twoje rozregulowane hormony fundują Ci niezły rollercoaster. Może po chemii nie odrosły Ci jeszcze włosy.

To wszystko wróci do normy – potrzebujesz czasu i odpoczynku.

Intymność i wygląd po masektomii

Pozwól sobie na spokojną regenerację. Nie rób nic na siłę, niech Twój powrót do zdrowia toczy się zgodnie z Twoimi potrzebami.

Rozmawiaj z bliskimi – niech wiedzą co czujesz – świadomi będą bardziej pomocni i wyrozumiali. Jeśli emocje związane z trudnymi przejściami i walką z rakiem są zbyt silne i nie potrafisz sobie z nimi radzić, to poproś o pomoc specjalistę – psychologa.

Poszukaj grup wsparcia dla kobiet takich jak Ty. Pamiętaj, że nie jesteś sama!

Trudny może się też okazać powrót do intymności. Jeśli konieczne było wykonanie mastektomii, a piersi nie udało się uratować, to oczywiste jest, że może Ci być ciężko przejść nad jej utratą do porządku dziennego i „nocnego”.

Jednak dla Twojego partnera o wiele ważniejsze jest Twoje zdrowie, fakt, że może Cię przytulić i że jesteś zdrowa, a także odczuwalna ulga wynikająca z zakończonej walki.

Eksperymentujcie – możecie na nowo poznawać wasze ciała i odkrywać dotąd niezbadane strefy erogenne.

Nad aspektem wizualnym też da się popracować. Jeśli nie zdecydowałaś się na rekonstrukcję piersi podczas mastektomii, to możesz poszukać specjalisty, który podejmie się takiej operacji. Jeśli pierś zrekonstruowano po mastektomii, ale brak Ci brodawki sutkowej, to poszukaj salonu tatuażu albo kosmetyczki – w niektórych miejscach amazonkom bezpłatnie tatuuje się piersi, aby podnieść komfort ich życia. Chęć wykonania takiego tatuażu musisz skonsultować z swoim lekarzem prowadzącym i uzyskać od niego pisemną zgodę na wytatuowanie sutka.

W dobrych sklepach z bielizną oferuje się również możliwość dobrania biustonosza dla amazonki. Bieliznę zamawia się na miarę. Podstawą pobrania miary jest zdrowa pierś, drugą konstruuje się z wypełnieniem, by wyglądała jak „prawdziwa”. Istniej również opcja uszycia biustonosza z różnymi miseczkami.

Życie jest cudem!

Nie było łatwo, ale przed Tobą tyle wspaniałych chwil. Tyle przygód, łez radości i wzruszenia, śmiechu, ekscytacji.

Jesteś piękna i wyjątkowa!

Dbaj o siebie i kochaj życie!

Październik od 1985 roku jest uznawany jako MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI (z ang. Breast Cancer Awareness Month), a w 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października DNIEM WALKI Z RAKIEM PIERSI, a jego symbolem jest różowa wstążka.

Głównym celem kampanii jest poszerzanie świadomości, edukowanie oraz zapraszanie do samobadania piersi przy każdej możliwej okazji, bowiem częste dotykanie, masowanie swoich piersi pozwoli na szybsze rozpoznanie zmian w nich zachodzących, a co za tym idzie, szybszą diagnostykę i rozpoczęcie leczenia.

Najlepsza szkoła rodzenia dla par w UK online – ruszamy z kursem 12 listopada! 

Konsultacje: doula Agnieszka Pluta-Szkaradek

Agnieszka Pluta-Szkaradek doula

Koszt: £60.00 za godzinę.

Termin ustalamy mailowo po opłaceniu konsultacji.

Ze mną odbędziesz konsultacje z zakresu: porodu domowego, porodu naturalnego, naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego, wsparcia par w przygotowaniu do porodu w domu, birth centre, labour ward oraz planowanego cesarskiego cięcia.

Przygotowuję plan porodu indywidualnie z każdą parą, udzielam konsultacji laktacyjnych online oraz z dojazdem do Twojego domu.