Pierwsze chwile z noworodkiem są niezwykle ważne dla rozwoju więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Czasem ten pierwszy kontakt występuje pomiędzy tatą a dzieckiem, np. po cesarskim cięciu. Jest to czas, w którym mama dostaje dziecko bezpośrednio na skórę, na brzuch lub klatkę piersiową. Czas kontaktu skóra do skóry powinien by nieprzerwany i trwać minimum dwie godziny. Co oznacza nieprzerwany? To, że ważenie i mierzenie dziecka może poczekać. Jeśli kondycja fizyczna matki i dziecka na to pozwala ten czas powinien być bardzo intymny i spokojny. 

Co daje kontakt skóra do skóry?

Ma masę zalet dla matki i dziecka. Ciepło, odpoczynek, spokój, nawiązywanie więzi, ułatwienie pierwszego karmienia, możliwość zaobserwowania baby’s first crawl, czyli odruchu szukania, utrzymanie wysokiego poziomu hormonów porodowych takich jak oksytocyna, endorfiny, co przekłada się na obkurczanie się macicy i poród łożyska oraz na podwyższenie poziomu prolaktyny w organizmie mamy i bezpieczny start drogi mlecznej.

noworodek kontakt skóra do skóry

Późne odcięcie pępowiny – kiedy?

Kiedy mówimy o późnym odpępnieniu dziecka, mamy na myśli czas po urodzeniu się łożyska i odczekaniu, aż pępowina przestanie tętnić oraz zrobi się całkowicie biała. Niestety, nie da się tego włożyć w ramki czasowe, bowiem u niektórych kobiet są to dwie godziny, a u innych osiem. Ważne jest, aby mieć czujność i wiedzieć, kiedy jesteśmy gotowi na odpępnienie dziecka. Rodząc się, krew dziecka cofa się do łożyska, co zmniejsza obwód dziecka i powoduje, że łatwiej mu przejść przez kanał rodny. Kiedy odczekamy jakiś czas, cała krew z łożyska i pępowiny powróci do dziecka, a ono nie będzie musiało uruchamiać zapasów krwi potrzebnej do funkcjonowania pozostałych narządów takich jak nerki i wątroba. 

Zwróć uwagę na zdjęcia. Na pierwszym przecięcie jeszcze tętniącej pępowiny, na drugim przepalanie już całkowicie białej pępowiny świeczką.