Pierwsze chwile z noworodkiem są niezwykle ważne dla rozwoju więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Czasem ten pierwszy kontakt występuje pomiędzy tatą a dzieckiem, np. po cesarskim cięciu. Jest to czas, w którym mama dostaje dziecko bezpośrednio na skórę, na brzuch lub klatkę piersiową. Czas kontaktu skóra do skóry powinien by nieprzerwany i trwać minimum dwie godziny. Co oznacza nieprzerwany? To, że ważenie i mierzenie dziecka może poczekać. Jeśli kondycja fizyczna matki i dziecka na to pozwala ten czas powinien być bardzo intymny i spokojny. 

Co daje kontakt skóra do skóry?

Ma masę zalet dla matki i dziecka. Ciepło, odpoczynek, spokój, nawiązywanie więzi, ułatwienie pierwszego karmienia, możliwość zaobserwowania baby’s first crawl, czyli odruchu szukania, utrzymanie wysokiego poziomu hormonów porodowych takich jak oksytocyna, endorfiny, co przekłada się na obkurczanie się macicy i poród łożyska oraz na podwyższenie poziomu prolaktyny w organizmie mamy i bezpieczny start drogi mlecznej.

noworodek kontakt skóra do skóry

Późne odcięcie pępowiny – kiedy?

Kiedy mówimy o późnym odpępnieniu dziecka, mamy na myśli czas po urodzeniu się łożyska i odczekaniu, aż pępowina przestanie tętnić oraz zrobi się całkowicie biała. Niestety, nie da się tego włożyć w ramki czasowe, bowiem u niektórych kobiet są to dwie godziny, a u innych osiem. Ważne jest, aby mieć czujność i wiedzieć, kiedy jesteśmy gotowi na odpępnienie dziecka. Rodząc się, krew dziecka cofa się do łożyska, co zmniejsza obwód dziecka i powoduje, że łatwiej mu przejść przez kanał rodny. Kiedy odczekamy jakiś czas, cała krew z łożyska i pępowiny powróci do dziecka, a ono nie będzie musiało uruchamiać zapasów krwi potrzebnej do funkcjonowania pozostałych narządów takich jak nerki i wątroba. 

Zwróć uwagę na zdjęcia. Na pierwszym przecięcie jeszcze tętniącej pępowiny, na drugim przepalanie już całkowicie białej pępowiny świeczką.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *