Zapraszam Was dziś do krótkiej refleksji o tym, skąd czerpią się nasze życiodajne siły i o niezwykłym połączeniu matki i dziecka w jej łonie. Odpowiem też na zadawane mi dość często pytanie – kiedy odcinać pępowinę i jakie to ma znaczenie? – nie tylko dla dziecka!

Tekst ten dedykuję zwłaszcza tym dzieciom, których pozbawiono możliwości pożegnania się z pępowiną i odcięto ją zdecydowanie za szybko.

Pępowina, łożysko i ich… wartość finansowa

Jak zwykle, zacznę od wątku historycznego, ale spokojnie, cofniemy się tylko do I wojny światowej.

Przemysł farmaceutyczny zaczął się sprawnie rozwijać na początku XX wieku. Wielkie koncerny farmaceutyczne już wtedy wiedziały, że dobro pochodzące z łożyska kobiety można spieniężyć. Potrzebowali jedynie możliwości, okazji i czasu… Wiecie przecież co się działo w okresie międzywojennym z porodami, bo piszę o tym niemalże wszędzie. (np. we wpisie Opowieści i porodach>>klik) Jest to tak istotna zmiana, że tylko zrozumienie jej nadaje sens dalszemu dokształcaniu się na tematy związane z porodami obecnie. Ale przypomnę, na wszelki wypadek 😊

Do czasów II wojny światowej, a nawet kilka lat po niej, porody przyjmowały położne w domach kobiet. Nie było to nic nadzwyczajnego, nic nieodpowiedzialnego, nic, co w dzisiejszym mniemaniu „porodu w domu” spotykam bardzo często.

Ale jak to się ma do pępowiny?

Oglądając serial „Call the midwife” wyraźnie można zaobserwować zmiany zachodzące w systemie opieki okołoporodowej. Odzwierciedla to również postępowanie z pępowiną.

Call the midwife pepowina lozysko polska szkola rodzenia w UK

Dawniej, czekało się dłuższy czas po urodzeniu się dziecka, często do momentu narodzin łożyska. Pępowiny nie zaciskano, nie odcinano, po prostu traktowało się ją jako naturalną integrację dziecka z matką. Zatem, co się wydarzyło później?

Ano, wraz z ustawowym przeniesieniem większości porodów do szpitali i wmówieniem kobietom, że bez zaplecza medycznego rodzić nie mogą, bo to „NIEBEZPIECZNE”, wspomniane wyżej koncerny farmaceutyczne znalazły drogę dla siebie.

Kiedy przecinamy pępowinę natychmiast po urodzeniu się dziecka, całe jej dobro zostaje w jej tętnicach i żyle, wracając do łożyska. A łożysko z taką bogatą zawartością można od szpitala odkupić za całkiem niezłą sumę pieniędzy i wykorzystać w przemyśle kosmetycznym, tudzież w suplementach i odżywkach.

Zresztą, nadal tak się dzieje, dlatego pragnę, abyś poznała kilka faktów i mitów na temat pępowiny. Gotowa?

Info o pępowinie: prawda czy mit?

Pępowina nie ma większego znaczenia po narodzinach dziecka?

MIT! Pępowina ma ogromne znaczenie w czasie ciąży, bowiem dostarcza pożywienie oraz tlen dziecku. To nie zmienia się magicznie w momencie narodzin dziecka. Do czasu odklejenia i urodzenia się łożyska, a nawet kilku (czasem kilkunastu) godzin później pępowina wciąż dostarcza składniki odżywcze, a co ważniejsze tlen. Znaczy to, że dziecko jest na „podwójnym gazie”.

Dziecko nie czuje odcięcia pępowiny?

MIT! Obserwując rodzące się dzieci i moment, w którym oddzielane są od pępowiny mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, iż dzieci czują co się dzieje. Pępowina, choć nie jest unerwionym przewodem, ma dla dziecka ogromne znaczenie. Dzięki temu, że dostarcza dziecku utlenioną krew, maleństwo może spokojnie czekać z pełnym uruchomieniem płuc. W przypadku szybkiego zaciśnięcia pępowiny dziecko musi w jednym momencie nabrać powietrze pełnymi płucami. Jest to dla niego bolesne i nieprzyjemne, bowiem w płucach zalegają resztki wód płodowych. Dzieci dają nam znać swoim płaczem, że pępowina została zakleszczona za wcześnie.

Dziecko jest przyzwyczajone do posiadania pępowiny?

PRAWDA! Pępowina jest nazywana również pierwszą zabawką dziecka. Będąc w łonie matki dzieci bardzo często trzymają w dłoniach pępowinę. Bawiąc się nią ćwiczą chwyt, ucisk i czucie.

Węzeł prawdziwy na pępowinie zagraża życiu dziecka.

PRAWDA! Od razu tłumaczę, że chodzi tylko i wyłącznie o węzeł prawdziwy, który może okazać się ogromnym zagrożeniem dla dziecka i prowadzić do śmierci wewnątrzmacicznej. Jeśli dowiesz się, że na pępowinie Twojego dziecka jest węzeł prawdziwy (z j.ang. the true cord knot) powinnaś kontrolować ruchy dziecka, ponieważ może to znaczyć, że przepływa do dziecka zbyt mało tlenu.

Każdy inny rodzaj supła na pępowinie może być niespodzianką po porodzie.

Pępowina nie jest tylko jednym, grubym sznurem łączącym łożysko z dzieckiem?

PRAWDA! W pępowinie znajdują się trzy naczynia krwionośne: dwie tętnice i żyła. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia tkanka łączna embrionalna galaretowata dojrzała, zwana potocznie galaretą Whartona. To w nich zawarte są komórki macierzyste, o które toczy się walka. Pobierać, czy nie pobierać- na to pytanie odpowiem w artykule o porodzie lotosowym. Dzięki naczyniom krwionośnym dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia oraz tlenu. Wszystko to dzieje się za sprawą łożyska, które pełni funkcję filtra oddając dziecku tylko „czysty” pokarm i tlen.

Już 17 lutego darmowy webinar – zapisz się!

Pępowina i zawarte w niej komórki macierzyste należą do dziecka?

PRAWDA! Jak już wyżej zostało wspomniane, cała zawartość pępowiny oraz krwi znajdującej się w łożysku należy do dziecka. Dziecko rodząc się jest uciskane przez kanał rodny matki. Aby ułatwić sobie narodziny maluch oddaje część swojej krwi z powrotem do łożyska, dzięki temu dopasowuje swój obwód do rozmiarów matki. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się większego dziecka. Dlatego tak ważne jest nie zaciskanie tętniącej pępowiny. A jeszcze lepsze jest uzbrojenie się w cierpliwość aż cała pępowina zrobi się biała.

Owinięcie pępowiną jest niebezpieczne dla dziecka?

PRAWDA! Jeśli zachodzi podejrzenie owinięcia pępowiną dziecka, jednym z podstawowych zachowań jest nieprzebijanie pęcherza płodowego w czasie porodu.

Kiedy wody płodowe odejdą naturalnie oznacza to, że dziecko jest już bardzo blisko i długość pępowiny prawdopodobnie jest wystarczająca. Jednak kiedy zostaną przebite sztucznie, a pępowina jest krótka może to doprowadzić do uduszenia dziecka w kanale rodnym matki.

Nie przecinanie pępowiny zaraz po narodzinach prowadzi do problemów z urodzeniem łożyska?

MIT! Na odklejenie się i urodzenie łożyska największy wpływ ma ilość oksytocyny w organizmie matki. Zatem nie przecinanie pępowiny i jedoczesne położenie dziecka na brzuchu mamy sprawi, że poziom naturalnej oksytocyny będzie na tyle wysoki, aby łożysko odkleiło się i urodziło naturalnie. Zapobiegnie to również znacznemu krwawieniu po porodzie, a później w obkurczaniu się macicy.

Ilość krwi w pępowinie jest odwrotnie proporcjonalna do czasu po urodzeniu się dziecka i łożyska?

PRAWDA! Wraz z upływem czasu po narodzinach dziecka, a później łożyska ilość krwi zmniejsza się. Można to zaobserwować spoglądając na sznur pępowinowy od miejsca przyłączenia do łożyska aż do miejsca styku z dzieckiem. Aby pępowina była cała biała należy tylko czekać. W tym czasie można przytulać maleństwo, zadbać o kontakt skóra do skóry, nakarmić piersią, poznawać się i cieszyć chwilą. Nie ma ograniczenia czasowego.

Nieodpępnianie dziecka wiąże się z ryzykiem infekcji?

MIT! Mowa tu o porodzie lotosowym, którego cechą charakterystyczną jest to, że nie odpępnia się dziecka i cierpliwie czeka kilka dni aż pępowina sama odpadnie. W tym czasie należy dbać o łożysko, które znajduje się w misce obok. Codzienna zmiana pieluchy, dbanie o czystość, zasypywanie świeżą porcją soli morskiej i olejkami eterycznymi sprawi, że łożysko zacznie usychać.

CIEKAWOSTKA:

„Jako lekarz chcę wam coś zdradzić… Istnieje milcząca i nieoficjalna zasada w klinikach porodowych i szpitalach – natychmiastowe przecięcie pępowiny. Tego nie wolno robić!!!! W chwili narodzin noworodek jest w stanie podwójnego oddechu. Najpierw dostaje tlen i składniki odżywcze przez pępowinę, a jego płuca nie są jeszcze w pełni aktywne, więc stopniowo próbuje zaczerpnąć powietrza przez nos i powoli aktywować te płuca.

Co robią wtedy ′′ lekarze „?

Przecinają pępowinę natychmiast po urodzeniu, a tym samym przerywają dopływ tlenu i składników odżywczych. Noworodek wyczuwa duszenie. Zaczyna gwałtownie oddychać i próbuje aktywować płuca – to boli!

Krew znajdująca się w łożysku musi w całości przepłynąć do dziecka. Jeśli pępowina zostanie natychmiast przecięta, dziecko nie dostanie krwi w wystarczającej ilości. Krew w łożysku zawiera naturalny zakres immunitetu dla dziecka.

Oznacza to, że jeśli pępowina zostanie natychmiast przecięta, dziecko zostanie celowo pozbawione tego naturalnego immunitetu.

Po co?

Takie dziecko, które nie otrzyma całego immunitetu od samego początku, najprawdopodobniej będzie miało wiele problemów ze swoim zdrowiem w ciągu swojego życia. Oznacza to z kolei, że ′′ lekarze ′′ mogą powiedzieć rodzicom, że dziecko potrzebuje teraz szczepień, tabletek i innych mikstur. Im więcej niezdrowych dzieci i ludzi, tym więcej pacjentów z klientami na ′′lekarstwo”.”

Doktor Kirill Rebjew

Polecam również zobaczyć wszystkie odcinki mini serialu dostępnego na YouTube PORODOWY BIZNES.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *