[et_pb_section admin_label=”section”] [et_pb_row admin_label=”row”] [et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]

Nazywana przez profesora Włodzimierza Fijałkowskiego „Matką Porodów Domowych końca XX wieku” Irena Chołuj zapisuje się w pamięci wielu par. Kobieta o anielskim obliczu i sercu otwartym dla każdego. Najstarsza w Polsce, wciąż aktywna zawodowo położna, która na swoje ręce przyjęła prawie tysiąc dzieci urodzonych w domach oraz ponad 12.000 porodów szpitalnych…

 Swoją przygodę z położnictwem Irena Chołuj rozpoczęła w 1964 roku. Jeszcze wtedy nie wiedziała, że jej praca wpłynie na tyle osób z jej otoczenia i nie tylko.

To, co robi przez całe życie, robi z pasją, z sercem, z zaangażowaniem i radością. Irena Chołuj od ponad 50 lat prowadzi praktykę położniczą. Jest absolwentką Akademii Medycznej od 1978 roku.  Przez wiele lat pracowała jako wykładowca, między innymi w warszawskiej szkole położnych w latach 1980-1998. Prelegentka na wielu konferencjach w Polsce i na świecie.

Porody domowe w Polsce

Edukatorka na kursach dokształcających dla obecnych, pracujących już położnych. Jako pierwsza położna w powojennej Polsce, od stycznia 1989 roku zaczęła przyjmować planowane porody domowe, zmieniając tym samym szorstkie struktury ówczesnego położnictwa. Jak sama o sobie pisze na stronie Niezależnej Inicjatywy Rodziców i Położnych „Dobrze Urodzeni”:

„przez te lata starałam się zwrócić uwagę pracownikom służby zdrowia na potrzebę szczególnej dbałości w staraniach o przywracanie narodzinom pełnego człowieczeństwa, uważnego i serdecznego czuwania nad każdą rodzącą kobietą, dbałości o naturalny tok porodu.”

W swojej pracy przekazuje przede wszystkim szacunek do życia, miłość do rodzącego się dziecka, zrozumienie dla kobiety i jej męża oraz to, czego brakuje większości medyków – zaufania do ludzkiego ciała.

Spotkajmy się online!

Irena Chołuj chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasją, swoim doświadczeniem popularyzując i propagując porody naturalne wśród młodych położnych i rodziców. Z wielką radością serca obserwuje jak spod jej anielskich skrzydeł wywodzą się kolejne położne dbające o pielęgnowanie fizjologii porodu, przyjmujących porody w pozycjach dogodnych dla rodzących, respektujących ich plany rodzenia.

30 grudnia 2020 będziem doskonała okazja, by zadać jej pytanie, posłuchać opowieści i po prostu doświadczyć tej niezwykłej, kobiecej osobowości – poprowadzimy razem webinar!

Położna Irena Chołuj naprawdę kocha swój zawód, a do takiej pracy, przekazywania wiedzy i doświadczenia potrzebna jest nie tylko odwaga, spokój i cierpliwość, ale też doskonały własny sposób pracy.

Wraz z współtowarzyszką życiowej pasji – położną Mariolą Sienkiewicz – pokonują tysiące kilometrów miesięcznie, aby dojechać na czas do rodzącej pary. Obie angażują się całym sercem, dbając o poczucie bezpieczeństwa, intymności i narodziny w godności człowieczeństwa. Dają najlepszy z możliwych start w życie noworodka i jego mamy. Bowiem w czasie porodu rodzi się też mama.

Od 1989 roku Irena Chołuj jest aktywnym członkiem zarządu Stowarzyszenia na rzecz Rodzenia i Karmienia, a także pozostaje Niezależną położną zrzeszoną w Niezależnej Inicjatywie Rodziców i Położnych „Dobrze Urodzeni”, której jest założycielką. Cały czas wspiera swój zespół i deklaruje współpracę na każde wezwanie angażując się w tworzenie pierwszego w Polsce samodzielnego Domu Narodzin w Łomiankach.

Czy wiesz, że część twojej opłaty za uczestnictwo w webinarze z Ireną Chołuj przeznaczona zostanie właśnie na rozwój tego stowarzyszenia?

Autorka publikacji

Irena Chołuj, Królowa Polskiego Położnictwa, jest autorką dwóch książek. Pierwsza z nich, „Poród w domu” (1992r.) jest zapisem zachwytu autorki nas pięknem naturalności rodzenia w środowisku rodzinnym, rodzenia bez ingerencji. Jak sama pisze, książka ta jest zapisem naturalności zachowań kobiet rodzących i ich mężów. To wtedy Irena Chołuj okryła potrzebę ubogacania dobrego rzemiosła w serdecznie położnictwo położnych.

Można ująć to w określenie, że położna Irena Chołuj jest doulą polskich położnych.

Druga książka, nosząca tytuł „Urodzić razem i naturalnie”, wydana w 2008 roku jest Poradnikiem Porodowym dla Rodziców i Położnych. W jej treści zapisanych jest wiele informacji o fizjologicznym rodzeniu, o odczuciach i potrzebach kobiet rodzących. Jest również specjalnie miejsce dla rodzących się dzieci, bowiem to w nich Irena Chołuj pokłada największe zaufanie.

[/et_pb_text][/et_pb_column] [/et_pb_row] [/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *