Doula to, najprościej mówiąc, niemedyczna położna, która wspiera kobietę i jej męża w czasie ciąży, porodu i połogu. Swoją wiedzą i doświadczeniem może sprawić, że poród przebiegnie łagodniej. Doula wspiera matkę emocjonalnie, dodając jej otuchy i siły. Motywuje do aktywnego porodu. Masuje, uciska, dba o bezpieczeństwo i intymność kobiety rodzącej. Jest to kobieta doświadczona w swoim macierzyństwie i posiadająca uprawnienia do pełnienia tej funkcji. Doula to taka „porodowa przyjaciółka.”

„Gdyby doula była lekiem, nieetyczne byłoby niepodawanie go.” – dr K. Kennel

Fundacja Rodzić po Ludzku podkreśla, że towarzystwo douli na sali porodowej ma ogromne pozytywne znaczenie.  Kobiety rodzące z doulą, czyli kobietą, w której mają ciągłe oparcie i pomoc, rodzą szybciej, rzadziej sięgają po znieczulenia farmakologiczne, rzadziej dochodzi do porodu indukowanego i zakończonego kleszczowo lub cięciem cesarskim.

Jaka powinna być doula?

Stowarzyszenie Doula w Polsce, w artykule napisanym przez Mariannę Szymarek, pokazuje, że „kobieta najczęściej potrzebuje od douli, żeby była…
 

OTWARTA i dająca jej AKCEPTACJĘ na jej pomysł na rodzenie.
 

UWAŻNA na jej (i przede wszystkim, i po pierwsze jej!) potrzeby i zachowanie.
 

GOTOWA do pomocy i działania, kiedy przyjdzie „ten czas”.
 

SPOKOJNARACJONALNA kiedy jej brak spokoju, a skrajne emocje sięgają swą siłą zakresu tornada i kataklizmu.”
 

SILNAZDROWA, żeby nie spać i w dzień, i w nocy kiedy trzeba odebrać telefon nad ranem i dotrzeć do niej
choćby w ulewie (bo przecież porody i wtedy się zaczynają).

Bycie doulą to nie taka prosta sprawa jak by się wydawało. Ciąży na nas duża odpowiedzialność dotycząca Twojego komfortu rodzenia. Twoje wspomnienie porodu jest dla nas celem w naszej pracy.

Bycie doulą musi wywodzić się z serca i pasji. Nie da się być dobrą doulą nie posiadając empatii, wrażliwości, fizycznych umiejętności i siły, wiedzy i doświadczenia związanego z fizjologią porodu. Doulę wciąż się kształcą, szukają informacji, łakną wiedzy. I ja również mam wrażenie, że przede mną wciąż poszerzają się granice, a ja zdobywam każdą możliwą ich część.

 W wyjątkowych sytuacjach doula zajmuje się starszymi dziećmi lub zwierzętami, tak, aby rodząca mogła oddać się po prostu rodzeniu. Po porodzie pomoże przystawić  noworodka do piersi, pomoże w pierwszej kąpieli, zadba o należyty odpoczynek dla mamy.

A może szkoła rodzenia?

Przygotowując się do porodu watro poszukać kursów szkoły rodzenia. Nie po to, aby nauczyć się rodzić – o nie… kobiety już to potrafią od dawna, ale po to, aby poznać fizjologię porodu i oswoić się ze standardami panującymi w Wielkiej Brytanii.

Więcej znajdziesz w artykule o ciąży i porodzie w UK.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty kursów online, kiedy mieszkamy daleko od Londynu i nie mamy możliwości dojazdu na kursy stacjonarne. Choć Polska Szkoła Rodzenia organizuje kursy grupowe na terenie całej Wielkiej Brytanii, czasem nasz termin porodu nie pokrywa się z terminem kursu w naszej okolicy.

Agnieszka Pluta-Szkaradek, DOULA

Naprzeciw wychodzi nam Doula Agnieszka Pluta-Szkaradek z Polskiej Szkoły Rodzenia, dzięki niej możemy skorzystać z oferty online siedząc we własnej piżamie, na własnej kanapie z kubkiem ciepłej herbaty. Zobacz, co dzieje się w Polskiej Szkole Rodzenia w UK i przygotuj się na największe wydarzenie Twojego życia.

Poród może być pięknym doświadczeniem, jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Doula zatem jest nie tylko towarzyszem porodu, ale również eduktorem w drodze do poznawania własnego porodowego JA.

Poznaj doulę Agnieszkę i zobacz, czy Ty jesteś gotowa na poród.

Agnieszka Pluta-Szkaradek jest doulą, instruktorką Polskiej Szkoły Rodzenia, niemedycznym konsultantem laktacyjnym. Wierzy w kobiecą moc rodzenia. Wspiera kobiety na drodze do macierzyństwa, a jej misją zawodową jest przygotowanie do porodu tak, aby był on pozytywnym doświadczeniem, bo „Poród zaczyna się w Twojej głowie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *