Z jakiegoś powodu Twoje dziecko przyszło na świat drogą Cesarskiego Cięcia. Dzieje się tak z bardzo wielu przyczyn, ale nie o tym będzie ten artykuł. Dziś chcę Cię zaprosić do tego, abyś dała sobie szansę na piękny połóg po CC, bo jesteś tego warta.

Jak wiesz, poród za pomocą cesarskiego cięcia jest to operacja, która niesie za sobą pewne konsekwencje. Dziś podpowiem Ci co zrobić, aby połóg był dla Ciebie łatwiejszy, a zarazem przyjemniejszy.

Czym w ogóle jest połóg – tak naprawdę

Czas połogu, to okres 6 tygodni po urodzeniu się dziecka, czasem nazywany również czwartym trymestrem ciąży. Niestety bardzo często kojarzy się z czasem odwiedzin noworodka, pomijając tym samym potrzeby i samopoczucie mamy. Dochodzi w skrajnych przypadkach do tego, że kobieta, która nie dawno urodziła dziecko krząta się po domu obsługując przybyłych gości zapominając o sobie i swoich potrzebach.

Dlaczego w dzisiejszym świecie kobiety zapominają być dla siebie dobre i troszczyć się wpierw o siebie? Przecież wiadomo, że „z pustego to i Salomon nie naleje”. Jak mama,  która sama nie ma siły i energii ma zajmować się dzieckiem, nie mówiąc już o gościach…. ?

Co gorsza, owi goście przychodzą powitać noworodka, zapominając o nas- kobietach, które dopiero co urodziły. Nie rozumieją potrzeb rodziców, bo często nie mieli gdzie i od kogo się tego nauczyć i doświadczyć. Gorzej jest, kiedy nasz partner również nas nie rozumie, bo najczęściej połóg kojarzony jest z aspektem medyczno-fizycznym, a nie psychologicznym.

Dlatego, zanim rozpocznę pisać o samym połogu po cesarskim cięciu, proszę Cię, abyś otaczała się ludźmi, których potrzebujesz, a zamykała drzwi przed tymi, którzy wprowadzają niepokój, smutek i zamęt. Staraj się jasno komunikować i wyrażać swoje potrzeby – możliwe, że inni się sami nie domyślą o co Ci chodzi. A kiedy na świecie pojawia się dziecko, to najtrudniejszym wyzwaniem staje się relacja w małżeństwie.

Połóg po cesarskim cięciu – pierwsze chwile

Kiedy po operacji przewiozą Cię na salę pooperacyjną, tzw. recovery room, gdzie będziesz dochodziła do siebie, znieczulenie zacznie stopniowo ustępować, znów poczujesz nogi (możliwe jest również to, że wyciągną cewnik z pęcherza moczowego). Twoim jedynym zadaniem będzie cieszyć się z Twojego największego Skarbu na świecie. To jest ten czas, kiedy powinniście trwać w kontakcie skóra do skóry tak długo jak tylko to możliwe. To jest ten czas, kiedy pierwszy raz przystawisz swoje Maleństwo do piersi, aby je nakarmić. To jest ten czas, kiedy Ty i Twój partner nie możecie się napatrzeć na cud, który tulicie w ramionach.

Połóg po cesarskim cięciu – zmiany pozycji

A kiedy przewiozą Cię na oddział postnatal rozpoczyna się Twoja praca w połogu. Już po ok 6-8 godzinach od operacji możesz podjąć próbę wstania i chodzenia. Ruch ten zmniejszy ryzyko wystąpienia zakrzepicy, a także zrostów wewnątrzmacicznych. Wbrew pozorom, im bardziej będziesz wyprostowana, tym rana będzie mniej bolała – ale umówmy się – boleć będzie, więc korzystaj ze środków przeciwbólowych. I tak jesteś twardzielką – urodziłaś dziecko!

Zmiana pozycji z leżącej lub półleżącej na siedzącą i wyprostowaną powinna się odbywać według pewnego schematu, dzięki czemu Twoje mięśnie tłoczni brzusznej nie będą nadwyrężone.

W pierwszej kolejności przewróć się na bok, następnie opuść nogi na podłogę jednocześnie podnosząc, tudzież podpierając ręką o łóżko. Kiedy wstajesz pierwszy raz od operacji poproś partnera, doulę lub położną, aby Ci towarzyszyli asekurując Twoje ruchy. Może Ci się zakręcić w głowie, więc wykonuj ruchy zgodnie z tym, co podpowiada Ci ciało.


Wiedziałaś o tym, że podczas śmiania się, kichania, kaszlu nasz brzuch pracuje prężniej? Warto przytrzymać brzuch kiedy będziesz się śmiała do rozpuku widząc słodkie minki Twojego dziecka lub dziwne miny partnera.

Rana po cesarskim cięciu – higiena

Punktem wyjścia to tego tekstu będzie higiena rąk. Dlaczego? Bowiem w odchodach połogowych (krwi, skrzepach i stolcu również) znajduje się cała masa bakterii, które łatwo można przenieść w okolice świeżej rany po cesarskim cięciu. A to może spowodować zakażenie i spore niebezpieczeństwo.

Ważne jest, aby ranę po cięciu cesarskim utrzymać czystą i suchą.

Do mycia rany użyj mydła, które Twoja skóra już zna. Staraj się nie moczyć długo w wannie, zdecydowanie lepszy będzie szybki prysznic. Nie bój się dotykać rany, umyj ją delikatnie własną ręką. Gąbki lub myjki mogą podrażnić to delikatne miejsce, a ponadto kryją się w nich różnego rodzaju drobnoustroje, które nie koniecznie powinny się z raną spotkać. Po takim myciu osusz ranę. Możesz do tego użyć papierowych ręczników. Następnie spryskaj ranę specjalną mieszanką olejków eterycznych przeznaczonych właśnie do tego celu. Znajdziesz je w sklepie na www.polskaszkolarodzenia.co.uk/sklep.

W ciągu dnia używaj przewiewnej bielizny, najlepiej bawełnianej, ale to chyba wiadomo 😊Dobrym pomysłem będą majtki z wysokim stanem, tak, aby gumka znajdowała się wysoko nad raną i nie ocierała jej. Dzięki temu ominie Cię dyskomfort związany z ciągłym uczuciem ciągnięcia i dotykania świeżej rany. W związku z tym, zaopatrz się w ubrania, które również nie będą tego robiły, np. sukienki lub tuniki. W nocy, a także w ciągu dnia leż i odpoczywaj na brzuchu choć przez godzinkę. To sprawi, że będziesz się czuła aktywniejsza i sprawniejsza.

Kiedy tylko możesz staraj się, aby rana miała dostęp świeżego powietrza. To pozwoli ranie szybciej się zagoić, a jednocześnie będzie sucha. Mokra rana spowoduje, że zacznie się „babrać” po mojemu, czyli może ropieć, sączyć się, brzydko pachnieć i zamienić w stan zapalny.

Po mimo tego, że rana zaczęła się świetnie goić, proszę Cię, abyś wstrzymała się z goleniem wzgórka łonowego przez jakiś czas (ok miesiąc). Ogolone miejsce również jest podrażnione, a nam chodzi o to, żebyś szybko wróciła do siebie, prawda?

Stosując podpaski poporodowe, zakładaj je tak, aby nie wystawały zbytnio w stronę rany. Na szczęście ziołowe podpaski połogowe dostępne w sklepie Polskiej Szkoły Rodzenia są tak wyprofilowane, że po prawidłowym umieszczeniu ich na bieliźnie nie zasłaniają i nie ocierają rany po cięciu.

Po kilku tygodniach rana powinna być już zagojona i możesz rozpocząć aktywację blizny od delikatnego masażu. Do tego możesz użyć roll-on dostępnego tutaj i powoli wykonywać ruchy przesuwając palce w górę i w dół jednocześnie uciskając skórę wokół blizny. Masując bliznę uaktywniasz kolagen, dzięki któremu skóra aktywnie pracuje, a miejsce po cc ładnie się zrasta nie pozostawiając dużego śladu.

Pasy poporodowe – czy warto ich używać?

Pasy poporodowe: choć modne ostatnimi czasy, to ja jestem ich przeciwniczką… Korzystanie z nich powoduje, że mięśnie przedniej ściany brzucha zamiast wracać do pracy, stają się leniwe i nie powracają do prawidłowego funkcjonowania. O tym najlepiej porozmawiaj z fizjoterapeutą uroginekologicznym wybierając się do niego około miesiąc po porodzie. Na takiej wizycie dowiesz się znacznie więcej jak pracować z blizną, jak się ruszać, kichać, kaszleć, wypróżniać się i chyba co najważniejsze kiedy możesz wrócić do współżycia. Choć w wielu przypadkach to tego potrzebna jest zarówno gotowość mentalna, psychiczna jak i fizyczna.

Dieta w połogu po cesarskim cięciu

Po konsultacji z dietetykiem zdecydowałam, że dołączę do tego tekstu również kilka ciekawych kwestii dotyczących odżywiania po porodzie cc.

Wszyscy (mam nadzieję) już wiedzą, że dieta mamy karmiącej nie istnieje. To znaczy, ta restrykcyjna, co kiedyś zmuszała świeżo upieczone mamy do przeżycia na gotowanych warzywach, kurczaku i ryżu, bo reszta uczula i dziecko będzie miało kolki… haha 😊 Dziewczyny, proszę, nie dajcie sobie tego wmówić – jedzcie zdrowo i smacznie.

No ale trzeba napisać wyraźnie, że dieta mamy w połogu musi być zbilansowana i bogata w produkty takie jak: białko, witamina C, cynk, żelazo oraz kolagen ponieważ kobiety po cesarskim cięciu zazwyczaj tracą więcej krwi niż po porodzie naturalnym, stąd też zapotrzebowanie organizmu jest nico inne.

Gotowych przepisów nie dołożę, bo gotowanie nie jest moją mocną stroną. Jednak najważniejsze w odżywianiu po porodzie jest to, abyś jadła regularnie.

Karmiąc piersią, możesz odczuwać ciągły głód. Nie ignoruj go. Pięć posiłków dziennie będzie idealnym rozwiązaniem. A jak jesteśmy już przy jedzeniu, to warto wspomnieć o nawodnieniu organizmu. Woda, woda i jeszcze raz woda… dużo wody… Dietetycy mówią o 2l płynów dziennie, a mi się zdarza wieczorem pić zaparzoną rano kawę. Ale Wam o tym piszę, choć sama miewam z tym kłopoty, bo to naprawdę ważne, a w dodatku pomoże się wypróżnić.

Abstrahując już od tego dlaczego miałaś CC (czy to była nieudana indukcja, zaburzona czynność tętna płodu, stan przedrzucawkowy, odklejenie się łożyska, czy planowane cięcie z powodu ułożenia dziecka, przodujące łożysko, waga dziecka powyżej 4,5kg, tokofobia, stan okulistyczny niepozwalający rodzić siłami natury) czuję, że teraz należy w pierwszej kolejności zadbać o Ciebie. O dziecko zadbali już wszyscy, lekarze, położne, Twój partner, Twoi rodzice, teściowie, sąsiadki i koleżanki… Teraz kolej na Ciebie.

Do wykonania Cesarskiego Cięcia miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe, które odcięło czucie od piersi aż do stóp. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwała bóle pleców, migreny, zawroty głowy, nudności. Nie bój się bać środków przeciwbólowych i koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Czasem objawy te ustępują po 6 miesiącach, a czasem trwają do dwóch lat po porodzie.

Temat pewnie nie wyczerpany do końca, bo ile kobiet na świecie po cc, tyle różnych doświadczeń. Jeśli masz ochotę podzielić się w komentarzu Twoim doświadczeniem, będzie to z pewnością bardzo pomocne dla innych kobiet, które z jakiegoś powodu będą miały cesarkę.

Napisz, jak zadbałaś o siebie po cc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *