Gwałt na kobietach w UK – czy rodząc można być zgwałconą?

Jeśli kobieta wyraźnie mówi „NIE”, a wkłada się w jej pochwę palce lub instrumenty medyczne, to jak to inaczej nazwać jak nie gwałtem? “Nie masuj mocno szyjki macicy w celu powiększenia rozwarcia, bo taki masaż sprawia silny ból porównywalny do okrucieństwa gwałtu” (Chołuj, I. s. 151)

Ktoś kiedyś porównał poród do wyrywania zepsutego zęba. Choć jedno i drugie boli, to porównanie to totalnie chybione.

Narodziny zawierają w sobie coś magicznego, chemicznego, coś, co pod kątem emocjonalnym zdecydowanie bardziej przypomina akt miłości, współżycia. Ale aby ta magia mogła mieć miejsce, trzeba jej nie przeszkadzać…

Stop gwałtom na kobietach rodzących!

Przymus fizyczny jest zły!
Przymus emocjonalny jest zły!

Jeśli personel medyczny boi się uszanować plan porodu i życzenia rodzącej, to jest to nic innego, jak zepsuty system opieki okołoporodowej. Kobiety zasługują na życzliwe traktowanie właśnie wtedy, gdy stają się bezbronne.

Kto tu jest szefem- kto jest królową? Kobieta rodząca czy pracownik służby zdrowia?

Powiesz, winny jest system – prawda. Brak odpowiedniej ilości położnych, pielęgniarek, brak pieniędzy, zasobów w postaci miejsc i co najgorsze- wszechobecny na świecie BRAK MIŁOŚCI!

Nie możemy stać niewzruszenie obojętni!

Jak wygląda gwałt na porodówkach w UK…

Narodziny MUSZĄ być traktowane z miłością i szacunkiem, a kobietom należy się prawo wyboru miejsca porodu, osób towarzyszących, możliwość decydowania o przebiegu porodu.

Dlaczego zatem statystyki i badania naukowe pokazują, że kobiety czarnoskóre częściej umierają w okresie okołoporodowym? Czy to cecha genetyczna czy sposób traktowania? Dlaczego w XXI wieku wciąż pozwalamy na to, aby kobiety rodziły okaleczonymi genitaliami? Gdzie się podziała nasza nowoczesność, kultura, wiedza i doświadczenie? Co na to medycyna?

„Nie ma usprawiedliwienia dla rutynowego nacinania krocza! Rutynowe nacinanie krocza w porodzie fizjologicznym jest jego uszkodzeniem, a nie jego ochroną, a do tego nacinanie nienapiętego krocza jest bardzo bolesne i okrutne! Jeżeli rutynowe nacinanie krocza byłoby jego ochroną, to dlaczego autorzy wielu badań naukowych wymieniają jego liczne negatywne skutki takie jak: dalsze, dodatkowe pękanie tkanek, w tym duże ryzyko pęknięć krocza III i IV stopnia, znaczną utratę krwi, silny ból krocza przez wiele dni, a nawet wiele tygodni po porodzie, długie gojenie, częste infekcje, dyspareunię (bolesne, utrudnione współżycie seksualne)” (Chołuj, I. s.159- 160)

Dlaczego matki niepełnosprawne narażone są na lekceważenie i traktowanie „z góry”? Dlaczego muszą rodzić same, samotnie, w białych, zimnych ścianach szpitali? 

Dlaczego młode matki, nastolatki są ignorowane, lekceważone, często poniżane i wyśmiewane?

Trauma porodowa ma wpływ na POKOLENIA!

Traumatyzowanie porodów niesie ze sobą konsekwencje, które spadają na kolejne pokolenia!

Kiedy dzieci rodzą się w strachu i traumie, społeczeństwo staje się emocjonalnie upośledzone. Te pierwsze chwile zostają w człowieku na zawsze – nazywa się je pamięcią komórkową. Inaczej mówiąc – ciało pamięta.

Nadszedł czas, abyśmy przestały pozwalać na to, aby traktowano nas jak małe dziewczynki!

Obudźmy się z tego koszmaru!

Depresja i zespół stresu pourazowego stają się epidemią, chorobą społeczną.


Traumatyczne porody prowadzą do strasznych wskaźników karmienia piersią, a ponieważ niskie wskaźniki karmienia naturalnego to problem zdrowia publicznego, to traci na tym Państwo, czyli tak naprawdę my – podatnicy.

Inwestycja w narodziny bez przemocy i wczesne lata dzieciństwa ma sens finansowy, ale przede wszystkim moralny!

Zdrowe psychicznie kobiety wychowują zdrowe emocjonalnie dzieci.

Dlaczego położne nie chcą już pracować w zawodzie…

Położne wyjeżdżają do innych krajów w celu poszukiwania lepszej płacy. Wracają po zmianie do domu i płaczą ze zmęczenia, sfrustrowane, niezrozumiane, poniżane.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta:

Studia medyczne nie uczą przyjmowania fizjologii. Uczą uważności w rozpoznawaniu patologii, nieprawidłowości, zagrożenia. Bardzo często lekarze położne pracujące na salach porodowych NIGDY nie widziały naturalnego porodu. Uczelnia medyczna nie uczy ich uważnego słuchania, empatii, zaufania do kobiecego ciała.

Całość rozmów w czasie trwania ciąży opiera się na przedstawieniu ryzyka, a korzyści są pomijane.

A przecież dla każdego RYZYKO znaczy coś innego. Ale nie będziemy tego wiedzieć, dopóki nie zapytamy, nie wysłuchamy, nie porozmawiamy z uważnością. Dlatego warto edukować kobiety w ciąży, aby dokonywały świadomych, bezpiecznych wyborów. Ponieważ niewiedza o tym, jakie masz możliwości, jest tak samo zła jak niepodejmowanie żadnych wyborów i oddanie się w całości w ręce medyków. Wynika to z dezorientacji kobiet- bardzo dużo sprzecznych ze sobą informacji, które zamiast wspierać powodują zamęt w głowie rodziców. „W fizjologicznym porodzie odebrać poród znaczy odebrać kobiecie naturalną umiejętność i moc rodzenia.” (Chołuj, I. s.161)

I idąc dalej, bardzo często medykalizacja wiąże się z zabezpieczeniem – nie kobiety – lecz medyków- bo to co zrobiła położna / lekarz – ochroni ją w sądzie, pomimo, iż spowodowało to ogromną traumę. A do tego cesarskie cięcie traktowane jest, jako zwykłe, nic nieznaczące otwarcie brzucha. No przecież, co się może stać…

Poród naturalny kosztuje mniej. A to przekłada się na korzyści finansowe NHS / NFZ oraz całego społeczeństwa. Położne są ekspertkami od porodów fizjologicznych, ale wciąż są spychane na margines, ignorowane i uważane za „pomoc lekarza”. A przecież ciągłość wsparcia położnej, którą kobieta zna i ufa jej od samego początku ciąży jest znacznie bezpieczniejsza, tańsza i bardziej satysfakcjonująca.

Przestańmy robić z porodu wydarzenie medyczne, ryzykowne i niebezpieczne, wymagające kadry medyków! Nie pozwólmy kobietom zatracić umiejętności naturalnego rodzenia! Społeczeństwo ma krótką pamięć i jeśli teraz nie będziemy działać, zapomnimy, że narodziny mogą być piękne!

Tekst napisany w oparciu o słowa położnej Maddie McMahon

Najlepsza szkoła rodzenia dla par w UK online – ruszamy z kursem 12 listopada! 

Konsultacje: doula Agnieszka Pluta-Szkaradek

Agnieszka Pluta-Szkaradek doula

Koszt: £40.00 za godzinę.

Termin ustalamy mailowo po opłaceniu konsultacji.

Ze mną odbędziesz konsultacje z zakresu: porodu domowego, porodu naturalnego, naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego, wsparcia par w przygotowaniu do porodu w domu, birth centre, labour ward oraz planowanego cesarskiego cięcia.

Przygotowuję plan porodu indywidualnie z każdą parą, udzielam konsultacji laktacyjnych online oraz z dojazdem do Twojego domu.