Zostałeś tatą! Gratulacje! Ale na tym przecież sprawa się nie kończy… Wręcz przeciwnie, to dopiero początek. Marzyłeś w dzieciństwie, aby być dzielnym rycerzem? Dosiąść białego konia i pędzić przez las do swej ukochanej? Skoro już do niej dojechałeś, zdobyłeś jej serce i spłodziłeś potomka, to musisz o swoją niewiastę dbać. Wyjaśnię ci, jaka jest twoja, mężczyzny i taty, rola w porodzie i połogu

Stereotyp ukazuje nam mężczyznę podczas porodu jako  odważnego, silnego, mądrego rycerza, z Giermkiem (DOULĄ) u boku… Takiego ubranego w zbroję wojownika, który jest w stanie oddać życie za swoją KRÓLEWNĘ.

Tymczasem mężczyzna przy porodzie odczuwa cały stan emocjonalny jaki potrafi mieć kobieta w czasie cyklu miesiączkowego. Od radości, zainteresowania, zaangażowania, po poczucie znudzenia, frustracji, odrzucenia i niezrozumienia. Wszystkie te emocje wiążą się z tym, że jesteś bardzo ważną osobą w jej życiu, a ona dla Ciebie całym światem.

Często zdarza się właśnie, że poprzez zbyt emocjonalne podejście do rodzącej żony tracimy umiejętność wspierania jej, na rzecz współczucia i poczucia obowiązku zniesienia jej bólu i dyskomfortu. Nikt nie lubi jak bliska mu osoba zwija się z bólu, cierpi, krzyczy – a to często dzieje się na salach szpitalnych.

W porodach domowych rzecz ma się nieco inaczej, bowiem kobieta jest dużo spokojniejsza, opanowana, łagodniej odczuwa skurcze.

Jak poradzić sobie z emocjami, które pojawiają się w mężczyźnie w związku z porodem? Dobrym rozwiązaniem jest wspólne uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia.

Polska Szkołą Rodzenia kurs online maj 2020
Polska Szkoła Rodzenia, kurs online maj 2020

Ważne jest również rozpatrzenie możliwości wynajęcia Douli, bowiem w czasie porodu przydaje się osoba wspierająca, która ocenia sytuację z boku, nie podchodzi emocjonalnie, rozumie co czuje rodząca kobieta i potrafi wesprzeć mężczyznę oraz nakierować go ku drodze do wspólnego wspierania partnerki.

Zobacz moją ofertę – mogę zostać waszą doulą!

Jednym z tematów poruszanych podczas zajęć Polskiej Szkoły Rodzenia jest właśnie rola taty. Temat ten ma pogłębić relacje w związku, tak, by para była w stanie komunikować się w prosty i czytelny dla siebie sposób. Zadaniem pary jest odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Jakich?

Czego oczekuje kobieta od mężczyzny i taty w porodzie

Czy chcesz widzieć jak rodzi się twoje dziecko? Czy chcesz, aby Twój partner stał przy Twojej głowie i czule całował Cię w czoło? Czego, Twoim zdaniem, mężczyzna nie chciałby usłyszeć podczas porodu? Jaka muzyka rozluźniłaby Twoją partnerkę? Odpowiedzi na te pytania pomagają mężczyźnie ustawić się
w dobrym punkcie i sprostać zadaniu jakim niewątpliwie jest obecność w czasie narodzin dziecka.

Rola taty przy porodzie: co możesz zrobić

Zadbaj o ciało, ale też o duszę

Warto też zwrócić uwagę na to, że podczas porodu rodzi się nie tylko dziecko, ale i matka.

Od tego momentu, Twoja kobieta dużą cześć swojego zainteresowania będzie dzieliła pomiędzy Ciebie – tato, a noworodka. Wykaż się zrozumieniem dla hormonu zwanego prolaktyną. Taki czas trwa kilka – kilkanaście tygodni, a potem wszystko powinno wrócić do normy.

Siła mężczyzny, to nie tylko obecność w czasie porodu, masaż, trzymanie za rękę. To również pilnowanie jej planu porodu oraz dbanie o szacunek względem jej ciała i duszy. Wiele kobiet woli rodzić z kimś innym niż mąż czy partner. I to jest ok. To są wybory kobiet, które powinniśmy uszanować.

Rola taty w połogu

Jako Rycerz swej Damy możesz wykazać się na innych płaszczyznach. Nie musisz toczyć walki z szablą na śmierć i życie, ale o to NOWE ŻYCIE  możesz trochę powalczyć. Jak? To proste. Kochaj ją i szanuj i okazuj jej to. Nie mów zbyt często, lecz pokazuj w małych gestach. Pomagaj w domu tak jak potrafisz. Pewnie ona zrobiłaby to inaczej, szybciej, lepiej- ale najważniejsze jest jednak to, może pomagasz. Każdy z nas jest inny, inaczej więc np. układamy naczynia na suszarce J Uwierz, ona doceni każde Twoje starania. Zapytaj wprost: Jak mogę Ci dzisiaj pomóc? Ona teraz jak nigdy będzie potrzebowała dzielnego Rycerza, który doda jej odwagi i poczucia bezpieczeństwa.

Czy Ty jesteś takim mężczyzną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *