Etymologia słowa „antykoncepcja” rozbija się na dwa poszczególne słowa: „anty” oraz „koncepcja”. Już słowo anty brzmi negatywnie. Jeśli ktoś jest anty, to jest na NIE. W tym słowie zawarte jest więcej niż samo stwierdzenie, że nie chcę być w ciąży. W moim przekonaniu, antykoncepcja to mówienie, nie czuję się w pełni kobietą, nie rozumiem mojego cyklu miesiączkowego, nie jestem gotowa na przyjęcie dziecka, nie czuję się bezpiecznie, nie jestem zaopiekowana, nie daję sobie szansy na poznawanie swojego ciała. Zaś koncepcja określa plan działania, rozwiązanie jakiejś sprawy, problemu.

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie dotyczące kobiecego „JA”.

Czym tak naprawdę jest cykl miesiączkowy?

Tekst należy rozpocząć od wytłumaczenia cyklu miesiączkowego, bo inaczej wywód mój do niczego nie doprowadzi.

Kiedy rodzi się dziecko jesteśmy najszczęśliwsi na świecie, bo oto nowe życie tulimy w ramionach. Kiedy rodzi się chłopiec jego organizm jest tak ukształtowany, że plemniki są zdolne zapłodnić kobietę do narodzin aż do końca jego życia. Dziewczynka zaś rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych w jajnikach i tylko do czasu kiedy nie uwolni się ostatnia z nich (menopauza) jest w stanie zajść w ciążę.

Kobieta w pełni swej naturalności, w okresie dojrzewania, w czasie owulacji uwalnia komórkę jajową, (czasem więcej niż jedną), a kiedy ta spotka się w jajowodzie z plemnikiem może powstać dziecko. Kiedy zaś w czasie owulacji komórka jajowa nie połączy się z plemnikiem, wtedy jest ona wydalana wraz z wyściółką jamy macicy w postaci krwi. (sprawdź ziołowe podpaski) Wydawałoby się to takie proste, że już prościej tego opisać się nie da.

Ale skomplikowanie tego procesu wyraźnie widać u kobiet, które sięgają po środki antykoncepcyjne.

Najczęściej są to kobiety, które boją się zajść w ciąże lub z jakiegoś innego powodu w ciąży być nie chcą. Każda ciąża wiąże się z pojawieniem dziecka, więc trudno przy tym temacie nie wspomnieć o poronieniach, aborcji czy porodzie przedwczesnym. Choć te tematy niewątpliwie kojarzą się z kontrowersjami, są ważne i nie należy ich pomijać.

Zatem, jeśli nawet przy stosowaniu środków zapobiegawczych, może pojawić się sytuacja, że do zapłodnienia doszło, będziesz mamą, nawet jeśli ciąży nie uda się utrzymać lub zdecydujesz się zabić swoje dziecko. Dziecko powstaje od momentu połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, a kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, nasze dziecko już ma bijące serce, które możesz usłyszeć już w 6 tygodniu ciąży.

antykoncepcja

Podział środków antykoncepcyjnych

I tu wracamy do tego jak środki antykoncepcyjne się dzielą. A mianowicie, są to środki wczesnoporonne lub środki tzw. barierowe, czyli uniemożliwiające plemnikowi dostanie się do jajowodu.

Warto również zaznaczyć, że nie istnieje idealna metoda zapobiegania ciąży. Żadne tabletki hormonalne, krążki dopochwowe, wkładki domaciczne, spirale, prezerwatywy, tabletki „dzień po” nie dają 100% pewności. Najskuteczniejszą metodą (bo aż 99,9%) jest Naturalne Planowanie Rodziny, które polega na obserwacji cyklu i rozpoznawaniu czasu płodności na podstawie kilku wyznaczników, takich jak śluz, temperatura, badanie szyjki macicy. A kiedy nauczymy się swojego ciała, to używając jednej z metod NPR (np. Creightona lub Rötzera) skuteczność tej metody wynosi 100% przy jednoczesnym zdrowym podejściu do życia i naturalnego opiekowania się nim.

Zobacz mój wpis o naturalnym planowaniu rodziny.

Pisząc ten artykuł nie zakładałam opisywania po kolei każdego możliwego środka antykoncepcyjnego czy wczesnoporonnego, bowiem takich informacji powinien udzielić lekarz, a przed wyborem leku wykonać szereg badań i dobrać odpowiedni lek do konkretnej kobiety.

A teraz chciałabym Cię zaprosić do celebrowania życia poczętego. Jeśli jesteś w ciąży i czujesz, że boisz się porodu, nie wiesz co Cię czeka, to przygotuj się ze mną do tego wydarzenia. Wejdź na www.polskaszkolarodzenia.co.uk/kursonline i sprawdź, czy to jest dla Ciebie. Nie musisz rodzić jak wszystkie kobiety. Chcę, abyś urodziła po swojemu, bo jesteś ważna!

Poród Zaczyna się w głowie Kurs Online Polskiej Szkoły Rodzenia w UK 2020

Do zobaczenia na kursie online „Poród zaczyna się w głowie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *