Przylatując po raz pierwszy na Wyspy żadna z nas nie zadaje sobie pytania jak wygląda tu opieka kobiety w ciąży oraz w czasie porodu. Żyjemy przekonane, że jest to co najmniej podobne, w jakimś stopniu zbliżone do Polskiej rzeczywistości. Kiedy zachodzimy w ciążę stajemy w obliczu wyzwania. Owym wyzwaniem jest zmienienie naszego polskiego, stereotypowego myślenia.

Przekonane o tym, że już na samym początku ciąży zobaczy nas lekarz ginekolog doznajemy szoku, kiedy dowiadujemy się, że lekarza nie zobaczymy ani w ciąży ani przy porodzie. No chyba, że działoby się coś bardzo niepokojącego. W UK ciąże prowadzi położna. I to jest naprawdę najlepszy wybór. Położne są wykwalifikowane do tego, aby ciąże fizjologiczną obserwować z minimum badań wewnętrznych (czytaj zero). Zmniejsza to ryzyko infekcji i zakażeń, więc jest to korzystne dla nas- kobiet w ciąży.

Badania USG w UK

Również badanie USG wykonywane są standardowo dwa razy, w 12 oraz w 20 tygodniu ciąży. Wynika to z tego, że w prawidłowej ciąży, nie ma potrzeby kontrolować tego częściej, a jeśli cokolwiek niepokojącego by się działo, na przykład skurcze, krwawienia, silne bóle podbrzusza to udajemy się do Early Pregnancy Clinic i jesteśmy pod szczególną kontrolą.

Badanie połówkowe, czyli to w 20 tygodniu ciąży jest tak naprawdę najważniejszym scanem, bo dzięki niemu nasze Maleństwo jest zbadane pierwszy raz w całości, łącznie z pomiarami narządów wewnętrznych, kończyn, mózgu. Może Ci zdziwić również fakt, że poprzez badanie palpacyjne powłok brzusznych, położna jest w stanie ocenić położenie dziecka. Jeśli wyczuje, że główka nie jest wstawiona w kanał rodny, dziecko ułożyło się pośladkowo lub poprzecznie, to dostaniesz skierowanie na kolejne USG ok 36 tygodnia ciąży. Więc naprawdę, nie musisz się obawiać, że nikt się Tobą nie zajmuje. Dbają o Ciebie w najlepszy sposób w jaki mogą tak, by nie ingerować tam, gdzie nie jest to konieczne.

Pamiętaj jednak, że położna jest zobowiązana reagować na każde Twoje niepokoje. Powinna udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.

Przygotowując się do porodu warto skorzystać ze kursu dla par Polskiej Szkoły Rodzenia w UK. Zerknij na www.polskaszkolarodzenia.co.uk i dowiedz się więcej o kursach grupowych lub indywidualnych.

Poród Zaczyna się w głowie Kurs Online Polskiej Szkoły Rodzenia w UK 2020

Na takim kursie zarówno kobieta jak i mężczyzna poczują się dowartościowani oraz przygotują się do narodzin dziecka. Agnieszka Pluta-Szkaradek, Doula i Instruktorka szkoły rodzenia zadba o to, aby każdy uczestnik kursu wyniósł to, co dla niego najważniejsze. Zatem, jeśli czujesz, że ogarnia Cię strach i panika napisz do Douli Agnieszki, ona z pewnością Ci pomoże oswoić się z myślą o porodzie.

PORÓD W ANGIELSKIEJ RZECZYWISTOŚCI

No właśnie i teraz ten poród w angielskiej rzeczywistości. Tak naprawdę kreują się trzy obrazy, a nawet cztery.

Poród domowy

Pierwszy z nich jest to poród domowy. Kobieta ma prawo wyboru gdzie, jak i z kim chce urodzić swoje dziecko i Wielka Brytania ułatwia to w ten sposób, że porody domowe są refundowane przez NHS, a do nich przyjeżdżają dwie położne. Dwie, a nie jedna jak to jest w szpitalu.

O porodzie domowym możesz przeczytać tutaj.

Poród w domu jest dużo bezpieczniejszy niż poród w szpitalu, bowiem nie ma w nim medykalizacji, która dość często prowadzi do niepotrzebnych komplikacji. Zawsze jest możliwość szybkiego transferu do szpitala, choć zdarza się to naprawdę rzadko.

Poród w szpitalu

Drugim obrazem porodu staje się tradycyjna Porodówka. Kiedy dzwonisz i informujesz personel, że Twój poród już się rozpoczął, prawdopodobnie zaproponują Ci, abyś została jeszcze w domu, wzięła prysznic, zjadła  coś, odpoczęła, może nawet się przespała. Wszyscy wiemy, że rodząca kobieta jest tak podekscytowana tym, że już za niedługo zobaczy swoje Maleństwo, że raczej nie zaśnie, ale może choć poleży i odpocznie.

Do szpitala najlepiej udać się wtedy kiedy mamy 3 pełne skurcze w ciągu 10 minut. Wtedy mamy pewność, że już nas nie odeślą do domu. Umówmy się, szpital nie jest naszym naturalnym miejscem, więc akcja porodowa może zwolnić albo nawet się całkowicie zatrzymać po przyjeździe do szpitala, dlatego wybranie się do niego w późnej I fazie porodu naprawdę wystarczy.

Czasem poród postępuje tak szybko, że kobieta czuję skurcze parte zanim do szpitala dojedzie. Znaczy to, że dziecko doskonale sobie radzi z porodem, jest gotowe do tego aby się urodzić tu i teraz i nie potrzebuje dodatkowego wsparcia medycznego. Warto mieć przy sobie coś, czym możesz noworodka okryć.
Pamiętaj, że zawsze możesz wezwać karetkę pogotowia.

Dom narodzin

Trzeci obraz jest połączeniem dwóch poprzednich. To Dom Narodzin, w którym poród przebiega, najbardziej jak to możliwe, naturalnie. Jesteśmy pod opieką położnej, ale interwencję są ograniczone do minimum, albo nawet ich braku. Zawsze w przypadku jakichkolwiek komplikacji, czy to z domu, czy z domu narodzin, czy nawet ze zwykłej porodówki zostaniesz przetransportowana w bardzo szybkim tempie na salę operacyjna, jeśli zachodzi konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Cięcie cesarskie

I czwarta wersja to właśnie cięcie cesarskie. Wolność wyboru rodzaju porodu jest bardzo szanowana w Anglii, więc jeśli chcesz mieć tzw „cesarkę na życzenie”, to po mimo pierwszej próby odwiedzenia Cię od tej decyzji, Twoje ostateczne zdanie zostanie uszanowane.

Warto jednak wiedzieć, że cesarskie cięcie niesie za sobą szereg konsekwencji medycznych. Jeśli decydujesz się na cesarkę tylko dlatego, że boisz się porodu siłami natury, zapisz się na kurs online Polskiej Szkoły Rodzenia

Istnieje jeszcze dość powszechny, niestety, sposób indukcji porodu. O tym, czym jest wywołanie porodu znajdziesz informacje w tym artykule na blogu. Niestety, decyzja o indukcji porodu pada zbyt pochopnie, często bez ewidentnych wskazań. Tu warto się zastanowić i poszukać dodatkowych informacji, czy w moim, indywidualnym przypadku jest ona konieczna.

Jakie mam prawa podczas porodu?

Przy porodzie mogą towarzyszyć Ci dwie osoby, czyli na przykład Twój partner i Doula. Zastanów się z kim chciałabyś rodzic i dlaczego. Wybór odpowiedniej osoby do porodu sprawia, że kobieta czuję się bezpieczniejsza, a co za tym idzie, poród przebiega łagodniej.

Masz prawo również do tego, aby skorzystać z tłumacza, jeśli Twój angielski nie jest na wystarczającym poziomie. Jako ciekawostkę dodam, że w czasie porodu mózg pracuje na poziomie gadzim, co oznacza, że zaspokaja tylko podstawowe funkcje organizmu takie jak oddychanie, połykanie, jedzenie, picie, rodzenie i rozumiemy wtedy tylko nasz ojczysty język. Można to zaobserwować u kobiet pod koniec I fazy porodu, kiedy wchodzi ona w „swój własny świat.” 

Po porodzie noworodek zostanie położony Ci na brzuchu, żebyś mogła przytulać się do niego nieprzerwanie przez dwie godziny. Twój plan porodu jest w pełni respektowany, więc przygotuj się do napisania go (możesz skorzystać z oferty pisania planu porodu z Doula Agnieszką z Polskiej Szkoły Rodzenia w UK). Również planowana cesarka może wyglądać i przebiegać delikatnie (gentle cesaerian) , jeśli zaznaczysz to w planie porodu. Tak, tak, do planowanego cięcia również piszemy plan porodu.

Ja widzisz, różnic pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią jest sporo. Uważam, że Anglia prowadzi bardzo dobrą opiekę nad kobietami w ciąży, w porodzie.

Połóg w UK

Trochę gorzej wygląda to w połogu. Dostęp do dobrych doradców laktacyjnych jest ograniczony. Kobiety często skarżą się, że położna zamiast pomoc, zaproponowała butelkę… Pomoc laktacyjna nie polega na tym, aby dziecko dostało butelkę, bo mało przybiera na wadze… Karmienie piersią wymaga ogromu cierpliwości, sprawności i prawidłowej techniki. I to jest trudne. Bardzo trudne. Ale zanim podamy butelkę jest naprawdę kilka innych sposobów na dokarmianie dziecka.

Jeśli po porodzie Twój stan emocjonalny jest obniżony, czujesz baby blues, to powiedz o tym na spotkaniu z Health Visitor. To odpowiednia osoba, aby pokierować Cię dalej do specjalisty. To nic strasznego, ani wstydliwego korzystać z form terapii psychologicznej. I nie martw sie, Social Service nie odbierze Ci dziecka tylko dlatego, że masz depresję i szukasz wsparcia. To nie jest żadne zaniedbanie z Twoje strony, to stan hormonalny Twojego organizmu, nowe okoliczności w Twoim życiu.

Czy teraz już wiesz czego się spodziewać będąc w ciąży i mieszkając w UK? Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, boisz się, nie wiesz co masz zrobić, możesz śmiało pisać do Douli Agnieszki, ona z pewnością Ci pomoże, a Ty poczujesz się zadbana, bezpieczna i wyjątkowa!


Tekst napisany specjalnie dla mamaw.uk do znalezienia również na http://mamaw.uk/polska-szkola-rodzenia-w-uk/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *